A rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék miatt sok patakon és kisebb folyón alakult ki villámárvíz az elmúlt időszakban, Szlovéniában és Ausztriában hatalmas pusztítást végeztek a hirtelen többszörösére duzzadt vízfolyások. Házakat, településeket öntött el a víz és halálos áldozatokat is követelt a természeti katasztrófa. Idehaza a Mura és a Dráva mentén zajlik a legkomolyabb árvízi védekezés, de a Rába is árad. Még nem tudni pontosan, mikor tetőznek a folyók, Győrnél azonban valószínűleg a rakpartot se önti majd el a víz.
Lassan, komótosan hömpölygött kedden a Mosoni-Duna Győrben. Sokat emelkedett ugyan a víz szintje, de készültségre továbbra sincs szükség. Itt nem okoz gondokat az ár, nem úgy, mint Szlovéniában és Ausztriában, ahol villámárvizek pusztítottak és vittek mindent, amit csak tudtak.
„Villámárvíz akkor alakul ki, ha nagyon rövid idő alatt, nagyon nagy mennyiségű eső esik egy adott területen, egy kisebb patak vagy folyó vízgyűjtőjén, ezáltal pedig a vízszint a szokásos többszörösére nő, de mivel ezek a vízfolyások egy keskeny mederben, völgyben futnak még védműveik sincsenek, a nagy sebességű víz ilyenkor mindent visz és elárasztja a völgyek aljába épített településeket” – mondta Németh József, az ÉDUVIZIG igazgatója.
A villámárvíz ellen nehéz védekezni, szerencsére a régióra nem is nagyon jellemző, hogy villámárvizek pusztítanának, de az itteni szakemberek természetesen erre is fel vannak készülve. „Ritkán azért is nálunk is fordul elő villámárvíz, a dombosabb tájakon lévő vízfolyásokon, mint az Ikva, a Cuhai-Bakony ér, vagy éppen a Pándzsa volt már dolgunk villámárvízzel, természetesen erre is fel vagyunk készülve a vízügynél” – tette hozzá a szakember. „A Dunán és a Rábán is árhullám vonul végig Győrnél, valamikor csütörtökön várják a tetőzést, a víz pedig valószínűleg csak a rakpart szintjét éri majd el.”
A Dunán, Nagybajcsnál kedden már tetőzött a folyó, innentől nem túl gyors apadás várható, a Rába azonban tovább árad, több szakaszon is harmadfokú készültség mellett védekezünk, a tetőzés Győrné valamikor csütörtökön napközben várható, de a folyó vízszintje várhatóan nem éri majd el a védekezés szintjét, valahol a rakpart magasságában, 410-430 centiméteren tetőzhet a Rába” – hangsúlyozta a vízügyi igazgató. A vízügyesek folyamatosan figyelik a vízállásokat és az időjárás előrejelzést is. Szerencsére a korábbi nagy esőknek nem látszik, hogy lenne folytatása. Így aztán a tetőzés után várhatóan már folyamatosan csökkeni fog mind a Duna, mind pedig a Rába vízszintje.
Korábban írtuk: