A Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatósága és a Kossuth Rádió jóvoltából hagyományőrző programokkal, érdekességekkel, kézműves foglalkozásokkal, népi játékokkal és pogácsa versennyel készültek a győrieknek szombat délelőtt. A Széchenyi tér telt meg programokkal, ahol egy gasztrobuszban egy győri ételt is elkészítettek a szervezők.
Egymásnak adták a mikrofont a város kulturális életének szervezésében jelentős szerepet vállaló szakemberek. Kokas Évi, a Generációk Házának igazgatója hímes tojásokkal készült, hiszen holnap egy különleges programra invitálják az érdeklődőket a Hímes Tojás Napja alkalmából. Gyarmathy Orsolya, a Polgármesteri Hivatal nemzetközi referense pedig többek között arról beszélt, hogy Győrnek tizenkét testvérvárosa van, akikkel számos közös kulturális programot szerveznek. „Dunaszerdahellyel például most zajlik a Csallóközi Színesceruzák Rajzverseny, az óvodás és kisiskolás korosztály megmérettetése. Nyaranta pedig Ingolstadttal van egy színházi műhelymunka együttműködésünk, amikor is kilenc győri diáknak van lehetősége három hetet a német városban eltölteni. Ezek mellett a múzeumok között is van művészcsere kapcsolat, illetve a könyvszalonnak is rendszeres résztvevői a testvérvárosok.”
A város sokszínűségéről beszélt Virág-Adorján Andrea polgármesteri főbiztos is, aki az egyes vármegyék kincseit tartalmazó országjáró ládikába egy üvegből készült szódásszifon medált helyezett el, mint városunk egyik fontos jelképét.
A gyerekek kipróbálhattak különböző nép játékokat, a kézműves foglalkozásokon pedig kis figurákat készíthettek. A gasztrobuszban pedig egy Győrhöz köthető főtétel készült, a pataházi sertésszelet. „Sertéskaraj szeleteket töltünk meg gombakrémmel, ez egy speciális krém, ezt panírozzuk, majd ezután sütjük ki. Mi rizzsel és salátával tálaljuk, de bármivel lehet fogyasztani”- mesélte Tóthné Budai Éva, a Nemzeti Művelődési Intézet Győr-Moson-Sopron Vármegyei Igazgatóságának vezetője.
A nap fő attrakciója azonban az Országos Pogácsaverseny volt. „Ennek az a lényege, hogy minden vármegyéből nevezhetnek pogácsákat, magánszemélyek vagy klubok. A pogácsát mindenki máshogy szereti, így ez lehet kelt tésztás, leveles tésztás, hajtogatott, medvehagymás, tepertős, sajtos, gyakorlatilag bármilyen. Mi is erre ösztönözzük a versenyzőket, hogy bátran készítsenek mindenfélét”- hangsúlyozta Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének alelnöke, egyben a zsűri elnöke is, aki hozzátette, hogy Győrből és vármegyéből tizenhatan neveztek pogácsákkal, volt közöttük sajtos, sós, tepertős, medvehagymás, de még káposztás is. A legjobb pogácsák jutnak a döntőbe, az ország pogácsáját pedig decemberben választják majd ki.