A Magyar Honvédség Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezred idén is szervezett honvédelmi táborokat a 15 – 18 éves korosztály számára, ezen a héten pedig már a 4. turnus zajlik. A fiatalok rengeteg hasznos ismerettel gazdagodhatnak a közel egy hét során, illetve azt is megtanulják, mi az a bajtársiasság.
A honvédelmi táborok népszerűsége megkérdőjelezhetetlen, még annak ellenére is, hogy többen próbálják hamis színben feltüntetni ezeket a táborokat. Egyáltalán nem arról van szó ugyanis, hogy katonákat nevelnének a kamaszokból, hanem sokkal inkább egy mozgalmas, aktív néhány napról, ahol számos hasznos ismerettel gazdagodhatnak a résztvevők. Nem mellékesen megtanulnak csapatban gondolkozni, tolerálni a másikat és megtapasztalhatják, mi is az a bajtársiasság. Természetesen a táborban uralkodik egyfajta katonás rend, amit a laktanya falain kívül talán túlzott szabadsághoz is szokott gyerekek kifejezetten élveznek.
A sajtó számára is nyilvános napon a táborlakókat három rajta osztották fel a foglalkozásvezetők, így volt, akik a civil életben is alkalmazható túlélési készségek fejlesztésével foglalkoztak, voltak akik harcászati alapismereteket sajátíthattak el airsoft lövészettel, míg mások a katonai közelharc alapjaiba kóstolhattak bele.
Heindl Roland százados, táborvezető a Győr+ Média érdeklődésére a tábor céljáról részletesen is beszélt:
„Harcos táborról van szó, de harcot megvívni nem csak szemtől-szembe, a földön lehet, hiszen ez egy légierős alakulat. A táborozókkal megismertetjük az alakulat főbb feladatait, de természetesen csak azokat, amelyek a civilek számára is nyilvánosak lehetnek. Megmutatjuk nekik például a célfelismerőt is, majd ezt következően jönnek az aktívabb foglalkozások. A táborlakókat fizikai terhelésnek tesszük ki, így rögtön a megérkezést követően felmértük az edzettségi állapotukat: futniuk kellett, fekvőtámaszozniuk, húzódzkodni és felüléseket is kellett csinálniuk. Erre azért is szükség volt, hogy három teljesen homogén rajt alakíthassuk ki. Ez fontos, hiszen így a hét során felmerülő feladatoknak azonos esélyekkel vághatnak neki.”
A százados szavaiból is kitűnik, hogy a katonák nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a kamaszok megtanulják, milyen amikor egymásra utalva, összefogva kell végrehajtani a feladatokat és persze az is kiderült, hogy meglehetősen aktívan telik el ez a pár nap. Ám erről már a táborlakók beszéltek:
„Már az ötödik táborom a mostani.” – kezdte Tóth Zsófia, majd így folytatta. ”Egy véletlen folytán kerültem be az első katonai táborba, először annyira nem is volt kedvem, de már a második nap úgy hívtam fel anyukámékat, hogy annyira jól érzem magam, hogy a következőre is jönni fogok! Így is lett, s most már ötödszörre vagyok itt. Általában két táborban vagyok a nyáron, most ez az első, és két hét múlva megyek Csobánkára. Ma túlélési technikákat tanulhatunk meg, amelyek nagyon érdekesek és hasznosak.” – mesélte Zsófi, s mi is meggyőződhettünk róla, hogy bár nem egyszerű, de nem is lehetetlen a meglehetősen nomád körülmények között tüzet gyújtani. Persze nem árt, ha szikravető van nálunk, na meg némi száraz nyárfakéreg…
Szabó Huba másodszor vesz részt honvédelmi táborban, s nagyon jó lehetőségnek tartja, nagyon élvezi a foglalkozásokat.
„Nagyon várom a további napokat is, hiszen eléggé az elején vagyunk még a mostani tábornak. Ha jövőre is lehet, akkor biztos, hogy szeretnék jönni, bár már 19 éves leszek akkor, de ki tudja…” – zárta a fiatalember, aki a közelharc foglalkozásokból is derekasan kivette a részét.
A harcos tábor tehát jelenleg is zajlik a Pálffy Miklós Laktanyában, s egy biztos: a kamaszok rengeteg ismerettel, élménnyel gazdagodhatnak, na meg aktívan tölthetik el ezt a néhány napot a katonák társaságában.
Galéria: O. Jakócs Péter
TV-s szerkesztő: Pusztai Sarolta