Három regionális könyvtár, köztük a győri intézmény dolgozik hazánkban a nyilvános könyvtári munka koordinálásán, és a határon túli magyarság könyvtári ellátásának támogatásán január elsejétől. Hogy mit is jelent mindez a gyakorlatban, arról dr. Horváth Sándor Domonkost kérdeztük.
„A Magyar Közlöny december 23-i számában jelent meg az a rendelet, amely a regionális hatókörű könyvtári feladatok ellátására a debreceni és kecskeméti mellett a győri Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Teret jelöli ki” – kezdi az igazgató, aki hozzáteszi, idén először kaptak ilyen hatáskört az intézmények.
A győri könyvtár eddig megyei hatáskörrel rendelkezett, a regionálissá válással azonban már nemcsak Győr-Moson Sopron, de Fejér, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye megyei hatókörű könyvtárainak koordinációját is végzi.
„Az egyik előttünk álló nagy feladat, hogy a régió kisebb településein működő könyvtárak állapotát is felmérjük, és ezek alapján dolgozzuk ki a fejlesztési terveket. A cél, hogy ezek az intézmények otthonosabbá, a kor követelményeinek mindenben megfelelővé váljanak a berendezések korszerűsítésével, az informatikai rendszerek fejlesztésével és a könyvállomány frissítésével, valamint szolgáltatási kínálat bővítésével” – sorolja az igazgató.
„A regionális hatáskörű intézmények másik jelentős feladata határainkon átnyúló, hiszen részt veszünk a szomszédos magyarlakta területek könyvtári ellátásának támogatásában is. Ez a mi esetünkben a Felvidéken és Szlovéniában élő magyaroknak nyújthat segítséget” – fejti ki dr. Horváth Sándor Domonkos, aki hozzáteszi, a három regionális könyvtár rendszeresen egyezteti szakmai tapasztalatait, ezért hozzák létre a részvételükkel a Regionális Könyvtári Kollégiumot, amely február elején tartja majd alakuló ülését.
Az igazgatótól arról is érdeklődünk, hogy éli meg az intézmény a járvány második hullámát. „Ahogy a tavaszi, a mostani sem könnyű időszak, de hát ez nemcsak a könyvtárra, hanem az élet majd minden területére igaz. Közönségünk felé már tavasszal számos utat nyitottunk az online felületeken, amiket most is használunk, és igyekszünk olyan digitális tartalmakkal, online szolgáltatásokkal ellátni az olvasókat, amik ha nem is pótolják, de könnyebbé teszik a személyes találkozások elmaradását” – mondja.
És hozzáteszi, a zárvatartás mellett is megtalálták a módját a kölcsönzésnek, hiszen előzetes egyeztetés után most is átvehetők az online katalógusból kiválasztott könyvek a központi könyvtár bejáratánál (ennek módjáról részleteket a gyorikonyvtar.hu honlapon találunk). Az igazgató zárásként elmondja, A magyar kultúra hete jövő héten sorra kerülő programsorozatából sem maradnak ki, több online programot is kínálnak majd, amelyek jól kapcsolódnak Győr 750-es évfordulójához is.