
Hatvan éve együtt a zenész házaspár
Tóth László és Lovik Zsuzsanna hatvan éve házasok. Nemcsak a családi élet örömein és nehézségein osztoznak évtizedek óta, hanem gazdag zenei életpályájukat is együtt járták be.
A zenetanulás és a hangszerválasztás szinte adta magát, hiszen a Tóth családban minden férfi hegedült. László a konzis évektől kezdve majdnem a főiskolai diploma megszerzéséig Pallagi János tanítványa volt. A Győri Filharmonikus Zenekarban még bencés gimnazistaként muzsikált először.
„Tizenhét éves koromtól a 2005-ös nyugdíjba vonulásomig folyamatosan ott játszottam, később szólamvezető lettem. Nagyon szép élményeim voltak mind a zenével, mind a társasággal, mind az utazásokkal kapcsolatban. Ma is szívesen ülnék a zenekarban, hiányzik.”
Lovik Zsuzsa édesapja hegedűtanár volt. A dombóvári lány diákként került Győrbe, dr. Barsi Ernő segítségével. „Elcsodálkoztam, milyen szép ez a város, mennyire kedvesek az emberek. Jól tanultam, sportoltam és rengeteget olvastam. Két hangszeren játszottam, zongorán és hegedűn. Édesapám biztatott, hogy hegedűs legyek, én nem ellenkeztem, mert nagyon szerettem gyakorolni.”
Amikor 1965-ben az újvárosi templomban összeházasodtak, mindketten tudták, esküjük egy életre szól. Óriási boldogságot jelentett számukra fiaik, Laci és Tamás születése. A sok munka és a hosszú utazások mellett szülőként is meg kellett felelniük. Ebben nagy segítségükre volt az apai nagymama és a nagynéni. S bár a gyerekek a legjobb kezekben voltak, mégsem viselték könnyen a nélkülük töltött időt, amit nyaranta hosszú vakációkkal pótoltak.

A házaspár tehetsége a komolyzenén kívül más zenei műfajokban is kitűnt, ebből adódóan az akkor leghíresebb zeneszerzőkkel és előadóművészekkel bejárhatták a fél világot. Sokat dolgoztak Barry White amerikai énekessel, Ennio Morriconéval, a legendás filmzenék szerzőjével pedig csaknem az összes európai országban megfordultak.
A szép szőke fiatalasszonyon és jóképű férjén sokak szeme megakadt az évek során. „Valóban nagy volt az érdeklődés mindkettőnk iránt, akadtak kellemetlen helyzetek, de a válás eszünkbe sem jutott, mert szerettük egymást. Ha valami elromlik, ki kell javítani, mindig a gyerek és a család az első” – mosolyog Zsuzsa asszony.
„Soha, egyetlen pillanatra sem fordult meg a fejemben, hogy rosszul döntöttem. Keresztény családban nőttem fel, a hit természetes volt számomra és sokat segített. Ma is boldoggá tesz, hogy Zsuzsi engem választott” – teszi hozzá párja.
Laci fiuk operatőr lett és négy gyermek édesapja. Testvére, Tamás a Concerto Budapest hegedűművésze, és – akárcsak édesanyjuk – kitűnően zongorázik. Nevéhez fűződik a Tea együttes megalapítása, melyet a Friderikusz show állandó zenekaraként ismerhetett meg a nagyközönség.
Szüleik büszkék rájuk, és tehetséges, talpraesett unokáikra, akikben talán ott szunnyad a jövő művésze.