A Co-Opera és a Győri Nemzeti Színház ma este mutatja be első számú nemzeti operánkat, Erkel Ferenc Bánk bánját. A Kossuth-díjas Vidnyánszky Attila rendezésében a címszerepet Molnár Levente és Haja Zsolt alakítják, az előadásban főbb szerepekben láthatjuk a teátrum magánénekeseit, Lázin Beatrixot és Schwimmer Jánost. II. Endrét városunk szülötte Bakonyi Marcell énekli. A bemutatót a Kossuth-díjas Medveczky Ádám vezényli.
A Co-Opera és koprodukciós partnereinek közös előadása a nemzeti összetartozás évfordulójára, 2020-ra készült el. A darabot a Győri Nemzeti Színház már a tavalyi évadában meghirdette, a járvány azonban félbeszakította a próbákat, idén azonban sikerrel le tudták gyűrni a nehézségeket. Már csak pár óra és debütál a shakespeare-i királydrámák mélységeit hordozó történet, hazánk nemzetközi szinten is ismert operaénekeseinek tolmácsolásában.
“A grandiózus mű a nemzeti összetartozás évfordulójára készült el. A bemutató a csíksomlyói nyeregben volt, a helyszínválasztás sem volt véletlen, mutatja a mű szakralitását és hihetetlen erejét – fogalmazott a világhírű bariton Molnár Levente, aki nemcsak címszereplője, de művészeti vezetője is a produkciónak. – Idén visszavisszük az előadást Székelyföldre, június 4-én a nemzeti összetartozás napján mutatjuk be. Nos, székelyként ott énekelni a nagy áriát, a Hazám, hazámat minden bizonnyal életem egyik legnagyobb dobása lesz, remélem a meghatottságtól nem csuklik majd el a hangom. Nagyon komolyan veszem ezen terheket, ugyanilyen nagy örömmel készülök a magyar barát, győri közönséggel való találkozásra is.“
A bemutatót követően, a vasárnap délutáni előadáson Bánk bán jelmezét már Haja Zsolt bariton, a Magyar Állami Operaház magánénekese ölti magára. “Erkel Ferenc Bánk bánja alapmű, a magyar kultúra része, érthető, lelkünket is megindító zenéről van szó, a zseniális történet Vidnyánszky Attila rendezésében, Berzsenyi Krisztina korhű jelmezeiben és Cziegler Balázs díszletei között elevenedik meg.”
Az előadás erőssége, hogy a színház magánénekesei, Lázin Beatrix és Schwimmer János is főbb szerepekben mutatkoznak be. “Ezáltal válik egy koprodukciós előadás is győrivé, ezzel lesz igazán érvényes és hiteles közönségünk előtt” – emelte ki a színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor. A grandiózus produkcióban közreműködik a teátrum énekkara, tánckara és zenekarra.
Lázin Beatrix pályafutását mindenképpen megkoronázza a királyné, Gertrud szerepe, hiszen 25. évadát kezdte meg idén, most már mint a színház alkalmazottja. “Nagyon boldog vagyok, hogy bemutatjuk ezt az operát, reméljük az égiek kegyesek lesznek hozzánk a folytatásban is. Bárcsak repertoáron tarthatnánk, hogy újra és újra játszhassuk egy-egy ünnep alkalmával.”
“Ott van a haza, hol a haszon” – Biberachot többször alakította már e deszkákon Schwimmer János, a színház magánékese és Örökös tagja .“Ez az ötödik rendezés, amiben játszom. Ez egy negatív szerep, nagyon élvezem, az a kihívás benne, hogy felmutassam benne a karakter saját igazát.”
Bakonyi Marcell basszbariton a világ számos helyén énekelt már. Győriként pályafutását itt kezdte, a Légy jó mindhalálig című musicalben. II. Endre szerepe fontos számára, hiszen ezzel debütált a Magyar Állami Operaházban, illetve egy korábbi Vidnyánszky Attila rendezésben is viselhette a súlyos koronát.
A XIII. századi történet II. Endre udvarából Shakespeare jól ismert tragédiáinak mélységeit hordozza, az ármánykodás, a szerelem és a halál tematikája köré épül. 1861-es bemutatását követően többször dolgozták át. “A közhiedelemmel ellentétben az ősváltozat tenorra íródott, a XX. század első évtizedeiben azonban nem volt olyan énekese a Magyar Állami Operaháznak, aki ezt elő tudta volna adni – mesélt a darab izgalmas szövetéről Silló István, a színház zeneigazgatója.
„Átdolgozták baritonra, a nagyon hosszú és terjedelmes dramuturgiát és szcenírozást is megváltoztatták. A jól ismert Nádasdy Kálmán-féle verziót vitte sikerre Palló Imre operaénekes, majd a legendás Simándy Józsefnek köszönhetően az opera visszakerült az eredetibe. Vidnyánszky Attila rendezésében mi most a bariton verziót tűztük műsorra.” Bánk bánt egy bizonyos szint fölött álló zenekarnak könnyedén tudnia kell játszani, hiszen anyanyelvünkön íródott, nagyon sok népzenei és olasz operai elemmel tűzdelt. “Erkel hazafias muzsikáját mind a zenekarunknak, mind az énekkarunknak határtalan öröm játszani estéről estére, hiszen olyan csodálatos melódiák vannak benne, ami minden magyar ember lelkéből szól” – tette hozzá a karmester.