A legtöbb lánynak meg sem fordul a fejében pályaválasztás előtt, hogy az informatikai pályára lépjen, pedig fontos lenne a nemek arányát kiegyenlíteni az IT-szektorban is.
Vonzóvá és elérhetővé tenni a digitalizációban rejlő állásokat a nők számára a jelenben és a jövőben elengedhetetlen, mivel ők jelentik az egyik legnagyobb munkaerő-tartalékot az IT-szektorban.
Egy tavaly kiadott jelentésből megtudható, hogy az EU-ban 2018-ban 8,9 millióan dolgoztak infokommunikációs specialistaként, a szakmában erősen dominálnak a férfiak, a specialistáknak kb. 17 százaléka volt nő. Magyarországon a nők aránya 2018-ban 8,5 százalék volt, ám az arány nálunk fokozatosan csökken, a 2015-ös statisztika 152,6 ezres összlétszám mellett még közel 12 százalékos női arányt mutatott. Kedvezően változnak viszont a számok a műszaki felsőoktatásban tanulók körében. A 2009-es 3-4 százalékról 2018-ra 15 százalékra javult a mérnök-informatikus női hallgatók aránya. Ráadásul a lányok körében kisebb a lemorzsolódás, mint a fiúknál, többen jutnak el a diplomáig.
Hatwagner F. Miklós, a győri Széchenyi-egyetem Informatikai tanszékének vezetője elmondta, jelentős munkaerőhiány van az informatikai szektorban, a járvány hatására még jobban felértékelődött a digitalizáció. Fontos, hogy a nők több biztatást kapjanak, hogy érdekes és vonzó karrierlehetőségként gondoljanak az informatikára. A szakmának nincsenek olyan speciális elvárásai, ami miatt ne lehetnének a nők ugyanannyira alkalmasak a feladatra, mint a férfiak, sőt az informatika úttörői között több hölgy is szerepel, pl. Ada Lovelace, Grace Hopper. Véleménye szerint a nők inkább orientálódnak más, elsősorban humán/gazdasági területek irányába, egyetemükön több lány hallgató van gazdaságinformatikus szakon, mint mérnök informatikuson.
„Többen is próbálkoznak vonzóbbá tenni a pályát, elsősorban a Nők a Tudományban Egyesület kampányai jutnak el a pályaválasztáskor hozzájuk. Az egyetemen képzéseink alapvetően nem átképzések, azaz nem építenek bizonyos előképzettségre. Lány hallgatóink aránya főleg a Mérnökinformatika BSc képzésünkön alacsony, körülbelül tíz százalék. A tanszéken 3 hölgy oktatónk van a 26 kolléga között, elmondhatom, hogy jelenlétükkel újfajta látásmódot, megközelítést hoznak a gyakorlati feladatok megoldásába, ami egy egész csapat munkáját előrelendíti” – tette hozzá Hatwagner F. Miklós.
Dr. Kovács Katalin docens, dr. Faller Beáta adjunktus, dr. Szi Brigitta adjunktus az egyetem Informatikai tanszékének női oktatói. Mindhárman egyetértenek abban, hogy a férfi kollégák egyenlő szakmai partnerként kezelik őket. Szerintük a csapat hatékonyságára pozitív hatással vannak a nők, mivel mások a kommunikációs és szociális készségeik, illetve a konfliktusmegoldó képességük, a női szervezőképesség is előnyt jelent a szakmájukban. „Az informatika szakos lányokra kisebb önbizalom jellemző, előszeretettel fordulnak feladataik során hozzánk, női oktatókhoz, de a kevesebb önbizalommal felvértezett fiúk is, aminek hátterében talán a női empátia húzódik meg” – tették hozzá a női oktatók. Ők is úgy látják, a munkaadók is sokat nyernének, ha több nő választana mérnöki, technológiai pályát. A kutatások is bizonyítják, ahol a nemek aránya kiegyensúlyozott, jobb légkör, több ötlet, élénkebb kommunikáció jellemzi a teameket, ami a teljesítményben is megmutatkozik.
A tanszékvezető szerint a munkaadók szempontjából mindegy, férfiak vagy nők oldják meg a feladatot, a lényeg, hogy az az elvárt paraméterek mellett elkészüljön. Ugyanakkor az informatika azért is számíthat a nők körében férfias szakmának, mert a világ legösszetettebb rendszereit hozzák létre és üzemeltetik az informatikusok. Ennek megfelelően magasak az elvárások, és a hibákat rosszul tűrik a megrendelők, miközben a határidők is szorítanak.