A győri Széchenyi István Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja és a Szent Mór Bencés Perjelség szervezésében emlékkonferenciát rendez a hétvégén Jáki Szaniszló László születésének 100. évfordulóján. A méltán híres bencés szerzetes szellemi hagyatéka széles területeket ölel fel, ezért az előadások az életmű történeti bemutatása mellett, annak továbbgondolására is törekszenek.
A színvonalas programnak a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium ad otthont. A Győrben született Szaniszló atyát a történelem hullámai az Egyesült Államokba sodorták, ahol pappá szentelték és komoly karriert futott be. Tudományos munkájáért Templeton-díjat is kapott, ami még a Nobel-díjnál is nagyobb pénzdíjjal járt. Ennek egy jelentős részét az új bencés kollégium építésére ajánlotta fel a ’90-es évek elején. A neves tudománytörténész, tudományfilozófus, bencés szerzetes, római katolikus pap, teológus, fizikus, egyetemi tanár élete során műveiben a hit és a tudomány viszonyát vizsgálta.
„Ő azt vallotta, amit Szent Pál, hogy ésszerű hitünknek kell lenni. Hitt abban, hogy ki lehet békíteni a hitet és a tudományt egymással. Vannak olyan részei a természettudománynak, melyre a tudósok sem tudnak válaszolni, és azt hiszem, itt jelenik meg a hitnek és a vallásnak a szerepe mindenkinek az életében” – mondta Sárai-Szabó Kelemen bencés perjel a Győr+ Médiának.
A konferencia főszervezői szerepét Bognár Gergely gimnáziumi tanár vállalta magára. „A rendezvény elsődleges célja Jáki Szaniszló örökségének gondozása. A vallás és a természettudomány viszonya ma is rendkívül aktuális. Akár a hétköznapi közbeszédben, akár baráti beszélgetések során rengeteg félreértés, téveszme merül fel ennek kapcsán. Az előadások Jáki életművét gondozva abban segítenek, hogy tisztába tegyük ezeket a kérdéseket és jobban átlássuk őket” –hangsúlyozta a szakember.
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid