Bűnmegelőzésről nyugdíjasoknak

Hogyan ne váljunk áldozattá?

Szerző és fotó: J. Kovács Andrea
2024.11.08. 12:44

Senki nem akar áldozattá válni, ahhoz azonban, hogy ez ne történhessen meg, nekünk is tenni kell. A ménfőcsanaki Bezerédj Nyugdíjas Klub tagjai csütörtök délutáni összejövetelükön erről hallhattak előadást és jó tanácsokat.

Bőhm Szilárd, a GYMSV Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának munkatársa elsősorban az online térben elkövetett bűncselekményekre hívta fel a figyelmet. Mostanában talán ez a legkedveltebb területe a bűnözőknek, hiszen az idősebb korosztály is használ okos eszközöket, bankol és vásárol az internet segítségével. Itt a legfontosabb védekezési módszer, hogy a PIN-kódot, CVC-kódot, illetve a kétfaktoros azonosítót soha senkinek ne adjuk meg se e-mailben, se telefonon, bárki bármit is állítson magáról. Ha erre odafigyelünk, akkor nagy valószínűséggel elkerülhetjük azt, hogy áldozattá váljunk. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, kérjük a fiatalabb családtagok segítségét pl. jelszóváltoztatásnál, eszközbeállításoknál.

Szóba kerültek más témák is. Így például a lakásbetörések, illetve a trükkös módszerrel elkövetett csalások. A betörések ellen több módszerrel védhetjük ingatlanjainkat. Az elektromos riasztó berendezéseken kívül mechanikus eszközök is rendelkezésre állnak. Jó szolgálatot tehet egy befeszítés gátló vagy egy ajtóék. Fontos, hogy a bejárati ajtón kívül az ablakokat és a teraszajtót is zárjuk. Családi házaknál utóbbi a tolvajok kedvenc behatolási helye. A betörések többsége 10-15 óra között, illetve szürkületben történik, s egy gyakorlott bűnözőnek csupán 5 percre van szüksége, hogy elvigye értékeinket.

Gyakoriak a trükkös módszerekkel elkövetett bűnesetek, ezek közé tartoznak az unokázós csalók, illetve a magukat rendőrnek, vagy egyéb hatósági embernek kiadó tettesek. Érdemes jól megjegyezni: semmilyen hatóság nem kér pénzt azonnal. Ha mégis megtörténik a baj, hívjunk segítséget, akinek van gondos órája, akár azon is megteheti.

Nagy Emilné Marikától a klub vezetőjétől megtudtuk, hogy náluk a nyugdíjasok hetven százaléka internetezik, illetve okostelefont használ. Ezért nagyon örültek a jótanácsoknak. A klubtagok közül egyébként többen kaptak már e-mailben, sms-ben hamis számlakérő levelet, sőt egyiküket az unokázós csalók is felhívták. Szerencsére nem történt baj, mert a hölgy kapcsolt és felhívta a hozzátartozóit, így gyorsan kiderült, hogy csalásról van szó.