Mára szinte mindenki számára természetes, hogy a csapot megnyitva abból egészséges és tiszta víz folyik, mint ahogy az is, hogy a víz a lefolyókon keresztül távozik háztartásainkból.
A győri szennyvíz a csatornahálózaton keresztül a Bácsa melletti győri szennyvíztisztító telepre kerül. A telep Győrön kívül Győrújfalu, Kisbajcs, Nagybajcs, Vámosszabadi, Vének, Töltéstava, Győrújbarát, Koroncó, Börcs, Abda, Ikrény, Rábapatona, Gönyű és Nagyszentjános települések szennyvizeinek tisztítását végzi.
Korábban a telepen csak mechanikai tisztítás történt, majd 2006-ban megépültek a biológiai tisztítású eszközök, mint az utóülepítő medence, a rothasztótornyok, valamint a víztelenítés és iszapkezelés eszközei. Azóta 95%-os tisztítási hatásfokkal dolgozik a tisztítómű.
A telepre érkező szennyvizet elsőként rácsok szűrik meg a nagyobb méretű szilárd anyagoktól, majd a szennyvízben lévő homok és zsírok kivonása történik a szennyvízből.
Ezt követi a biológiai tisztítás, melynek során eltávolítják a szennyvíz szerves anyagait. A tisztításban különféle baktériumok segítik a folyamatot, elegendő oxigén biztosítása mellett.
A biológiai tisztítás során keletkezett szennyvíziszap a rothasztótornyokba kerül és egy részéből a baktériumoknak köszönhetően biogáz lesz. A biogázból nyert energiával a telep energiaszükségletének közel felét fedezni tudják. A fennmaradó anyag víztelenítést követően rekultiválásra, elszállításra kerül.
A szennyvíztisztító telep a jogszabályban foglalt kötelezettségi határértékeknek megfelelően látja el a tisztítási folyamatokat, így végül a megtisztított tiszta víz a Mosoni-Dunába kerülhet.
Mivel a város régebben épült részein csapadékvíz-elvezetéssel egyesített csatornarendszer épült, így részben esővízzel higított szennyvíz érkezik a telepre. A telep napi 120 ezer köbméternyi higított nyers szennyvizet képes befogadni és kezelni.
Mivel az elhasznált ivóvíznek számos folyamaton kell áthaladnia ahhoz, hogy tiszta vízként a természetbe kerülhessen, így rendkívül fontos odafigyelni arra, hogy mit engedünk le a lefolyón keresztül csatornarendszerünkbe!
Szöveg és fotó: Pannon-Víz Zrt.