A Városházán többször is belekóstolhattak az újságírói lét rejtelmeibe azok a fiatalok, akiket a Győr+ Média munkatársai is segítettek. Most saját cikkeiket közöljük.
A számos húsvéti népszokásból szeretnénk néhányat bemutatni, amelyek még ma is élnek.
Az egyik népszokás a locsolkodás, vagyis húsvét hétfőn a legények meglocsolják a lányokat, hogy termékenyek maradjanak. Régen egy vödör vízzel öntötték le őket. Ez azóta változott, ma a városokban főleg kölnit használnak a locsolkodáshoz. Vidéken azonban még több helyen napjainkban is vízzel locsolják a lányokat, a locsolóvers pedig mindenhol kötelező.
A locsolásért cserébe a fiúk kézzel festett tojást kapnak. A piros tojást a lányok mindig annak adják, akit a legjobban kedvelnek. A húsvéti népszokásokhoz tartozik a tojásfestés vagy a tojásdíszítés is.
A tojásfestésnek különböző technikái ismertek: berzselés, kifújt tojás, márvány tojás, írókázás. A berzseléshez szebbnél szebb növényeket kell gyűjteni, rá kell szorítani egy nem használt harisnya segítségével a tojásra. A vöröshagyma külső levelét leszedjük és vízben forrni hagyjuk. Ebbe a vízbe tesszük bele a tojásokat, majd még egyszer ráforralunk, s a vízből kivéve hagyjuk kihűlni őket.
A húsvéti hangulat megteremtése érdekében fel szokták díszíteni a házakat, több településen a közösséget bevonva tojásfákat díszítenek.
Mit nem szabadott régen húsvétkor?
Nagypénteken nem szabadott kenyeret sütni, mert féltek, hogy kővé válik. Húsvétkor tilos volt mosni. Aki húsvét napján még hajnal előtt friss vízzel mosakodott, azt elkerülték a betegségek.
Írták: a Győri SZC Móra Ferenc Általános Iskola 6.a osztályos tanulói
A fenti írások a Diáktudósítók saját munkái, nem a Győr+ Média munkatársai által készített sajtótermékek. A Győr+ Média megjelenítési lehetőséget biztosít az elkészült anyagoknak.