20 éve, 2000. július 1-jén – szombati napon – avatták az első Győrben végzett jogászdoktorokat.
A Winkler Csaba archívumából előkerülő, 2000. július 3-i cikkben az eseményről az olvasható:
Szombaton az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának ünnepi tanácsülésén a győri jogászképzés hatvanöt végzős hallgatóját avatták doktorrá. Huszonketten az elmúlt héten fejezték be záróvizsgáikat, ők július 14-én tehetik le jogászdoktori esküjüket. A Felső- és Nyugat-Dunántúlon most elsőként végeztek a legklasszikusabbnak tartott társadalomtudományi szakon fiatalok. Mindez jelzi, hogy meggyökeresedett a jogászképzés Győrben, s a szak a leendő Széchenyi-egyetem egyik meghatározó pillérévé válhat.
A Széchenyi-főiskola infrastruktúrájára alapozott jogászképzés a nagy hagyományú Győri Jogakadémia megszűnése után 103 évvel, fél évtizeddel ezelőtt egyetemi szakként tért vissza a Felső-Dunántúl meghatározó városába. Győrben a ma már történelminek nevezett 1995-ös, kezdő évfolyam 116 fővel indult, a záróvizsgát ez év elején 92 hallgató kezdte meg, s nyolcvanheten elérték céljukat, sikeresen teljesítették a diplomaadási követelményeket. A díszes diploma tíz hallgatónak „summa cum laude” (jeles), hatvankettőnek „cum laude” (jó), tizenötnek „rite” (közepes) minősítésű.
A képzés az Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Tanácsa egyetértésével megalapított közös ELTE-SZIF Oktatási Intézetben folyik. A győri joghallgatók az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának hallgatói, s az ELTE tanterve, szabályzatai vonatkoznak rájuk.
„A széchenyis felsőoktatási törekvések sikeresen találkoztak a fővárosi egyetem fogadókészségével” – fogalmazta meg a doktorrá avatáskor az együttműködés lényegét dr. Szalay Gyula, a győri jogászképzés intézetének igazgatóhelyettese. Mindenképpen előnyös, hogy a Széchenyi-főiskola – még főiskolai keretek között együttműködve az ELTE jogi karral – egy kiforrottabb képzési rendszerrel kérheti a jogász egyetemi szak akkreditációt.
Summa cum laude (jeles) minősítésű diplomát vehetett át a győri dr. Frank Tímea.
– A győri jogi képzés eredményes befejezése nagy öröm számomra – mondta a doktorrá avatás utáni percekben. – Most már minden szép, s természetesen nem a vizsgák előtti stresszekre emlékezem. Köszönöm, hogy a Széchenyi-főiskola és az Universitas-Győr Alapítvány lehetővé tette győri jogi tanulmányainkat. Mivel a szak követelményei azonosak a budapestivel, nagyon kemény volt a hajtás – értékelte a diplomához vezető utat Tímea. A sport jelentette a Széchenyi-főiskolához kötődés első lépcsőfokát. Mindenféle bajnokságba – a kosárlabdától a szuperkupákig – beneveztünk, s szerintem ez segítetté legjobban beilleszkedésünket a Széchenyi-főiskola helyi társadalmába.
Winkler Csaba
A témával a Győr+ Rádióban is foglalkoztunk: