Idén is közel 6700 győri lakásvízmérő hitelessége jár le. Az úgynevezett mellékvízmérőknél a csere díját beépítették a vízdíjba, így nem kellett külön fizetni érte. Egy 2015-ös törvényi változás azonban másképp rendelkezett, azóta külön kell fizetni a mellékvízmérők cseréjéért. Vagyis így idén is újabb és újabb felhasználónk szembesül a kellemetlen ténnyel: fizetni kell valamiért, amiért eddig nem.
A legtöbb ilyen mellékvízmérőt társasházi lakásokba szerelték, lakásmérőnek is gyakran nevezik. De találunk néhányat úgynevezett kisebb vízvételezési helyeken, tárolókban, garázsokban, udvari csapokon is, így a locsolómérők szintén ebbe a csoportba tartoznak.
Hogyan néz ki a csere a gyakorlatban? – kérdeztük Hollós Zsoltot, a Pannon-Víz Zrt. értékesítési osztályvezetőjét. „Érintett felhasználóink a lejárat évében, januárban levelet kapnak, melyben tájékoztatjuk, hogy lejár a vízmérő hitelességének időtartama. Egyben felkínáljuk, hogy megbízott alvállalkozónk elvégzi a cserét” – kezdte. Hozzáfűzte, a cserével a győri Tömös Kft.-t bízták meg. Szerelőjük előre egyeztetett időpontban felkeresi a felhasználót és lecseréli a mérőt, elvégzi a szükséges adminisztrációt, plombálást. Szerelőik arcképes igazolvánnyal rendelkeznek, a mérőcserével megbízott munkatársak fényképe a Pannon-Víz weblapján megtalálható.
Hollós Zsolt elmondta, a mellékvízmérő a felhasználó tulajdona, így mindenki a saját döntése szerint választhatja meg a csere módját. Amennyiben nem fogadják el az ajánlatot, először rendelniük kell egy plombalevételt, ezt csak a szolgáltató munkatársa végezheti. Második lépésben a mérőt már bárki lecserélheti. A típust célszerű egyeztetni a Pannon-Víz ügyfélszolgálatán. Ezután ismét a vízszolgáltató szakembere érkezik műszaki átvételre és plombálásra.
Ha valamilyen oknál fogva nem végeztetik el az új hitelesítést, úgy a lejárat után a szolgáltató a főmérőre számlázza a fennmaradó fogyasztását, és egyben felmondja a szolgáltatási szerződést.