Az ősz, a hirtelen jött hideg, a közösségbe kerülés már idén is sok kisgyerek immunrendszerét próbára tette. A járványhelyzet okozta feszültség, a hamarosan ránk köszöntő influenzaszezon pedig valószínű csak ront a helyzeten. Dr. Dézsi Katalin győri háziorvos szerint szülőként mi is tehetünk azért, hogy csemeténk ellenállóbb legyen a fertőzésekkel szemben. Nem késő „megacélozni” a családot.
,,Az étkezés az egyik alappillére a szervezet megfelelő működésének, ezért elengedhetetlen az egészséges táplálkozás. Próbáljunk a gyerekekkel minél több sovány húst, halat, illetve főzeléket, gyümölcsöt, zöldséget etetni a megfelelő rostbevitelhez, és a bőséges folyadékpótlásról se feledkezzünk meg” – tanácsolja a doktornő.
Az őszi-téli időszakban különösen fontos a megfelelő vitamin-, ásványianyag- és nyomelembevitel. Ezt különböző multivitamin-készítményekkel biztosíthatjuk a gyerekeknek. Azonban a vitaminpótlást a kiegyensúlyozott táplálkozás mellett csak kis dózisban szabad alkalmazni.
„Az optimális bélflóra elengedhetetlen a megfelelő immunműködéshez. Erre a célra többféle, patikában kapható probiotikum alkalmazható ”– tanácsolja dr. Dézsi Katalin.
A napsütés hiánya miatt a hidegebb hónapokban – a legtöbb szakember azt mondja, hogy ősztől tavaszig – a D-vitamin-bevitelről külön kell gondoskodni a szülőknek.
Ahhoz, hogy egy gyermek lelkileg és testileg is egészséges legyen, fontos, hogy eleget pihenjen, ha tud, akkor aludjon, valamint amennyi időt lehet, a friss levegőn töltsön.
Az influenza elleni védőoltás a krónikus beteg gyerekeknek, asztmásoknak, akikre a légutakat támadó betegségek még nagyobb veszélyt jelentenek, különösen ajánlott. Lehetőleg ezek a gyermekek kerüljék a zsúfolt, zárt helyeket és a tömegközlekedési eszközöket.
Az orvosi váróteremben a további fertőzések elkerülése érdekében maszkot és kézfertőtlenítőt kötelező használni, valamint meg kell tartani egymástól a kellő távolságot.
A tünetek tekintetében az influenzát megkülönböztethetjük, a koronavírus-fertőzéstől. ,,A Covid- fertőzés esetén légszomj, nehézlégzés gyakran lép fel, míg influenza esetén ezek a tünetek általában hiányoznak. Az influenza jellegzetes tünetei közé tartozik a hidegrázás, remegés, fejfájás, izomfájdalom, étvágytalanság, gyermekeknél a hasmenés, amik pedig a Covid-fertőzés esetén nem jellemzőek“ – nyilatkozza a doktornő.
A 10-14 napos karantén csak arra a gyermekre vonatkozik, akinek igazoltan Covid-fertőzése van, vagy kontakt volt egy fertőzött személlyel.