A járvány megfékezése és a gazdaság újraindítása érdekében olyan intézkedésekre kényszerül a kormány, mely jelentősen érinti Győr költségvetését is. Milyen választ tud adni a város ezekre a kihívásokra? – erről és természetesen a járványról is kérdeztük dr. Dézsi Csaba András polgármestert, aki maga is megfertőződött, feleségével hatósági karanténban van a lakásukban.
Polgármester úr, amikor beszélgetünk, öt napja van karanténban a feleségével. Hogy érzik magukat?
Teljesen panaszmentesek vagyunk, három nappal ezelőtt volt egy erősebb fulladásos rosszullétünk, főleg a feleségemnek, én mellkasi, háti nyomást éreztem és kevesebb volt a levegő. Főleg a déli órákban éreztük ezt, este jobban lettünk, de azért az a tünetegyüttes elég kemény volt. Másnap még megismétlődött, azóta nem jött elő. Lázunk egyáltalán nem volt. Ha ennyivel megússzuk, akkor ez még elviselhető.
Otthonról, Skype-on irányítja a várost, úgy tudom, ma is volt egy videókonferenciájuk.
Több is, rendszeresen egyeztetünk az alpolgármesterekkel és főleg a pénzügyi csapat tagjaival.
Van miről, hiszen a járvány miatt olyan intézkedésekre kényszerül a kormány, mely jelentősen érinti Győr költségvetését is.
Magunk is hoztunk olyan intézkedéseket, amik bevételkieséssel járnak, hiszen többek között elengedtük a szociális bérlakások díját és felére csökkentettük a nem lakás célú önkormányzati helyiségeink bérleti díját. Ilyenkor azt a mezsgyét kell megtalálni, amin biztonsággal tudunk haladni úgy, hogy közben megpróbálunk segíteni a győrieknek. A kormány intézkedései valójában a polgárok életének könnyítését és jelen esetben a biztonságát szolgálják, hiszen a tömegközlekedés helyett arra ösztönzik az embereket, hogy inkább a kevésbé fertőzésveszélyes személyautót válasszák, ha módjuk van rá. Ez persze újratervezésre kényszeríti az önkormányzatokat, mert Győrben a felszíni parkolási díj elengedése – attól függően, hogy meddig tart a járvány – 230-440 millió forint kiesést okozhat. Ezenkívül a tervezett jegyeladások általi bevételeink jó része sem teljesül: csak azzal, hogy az állatkertnek és a kulturális, sportintézményeinknek jelenleg nincs látogatója, sok-sok millió forinttal rövidül meg a költségvetés. A gépjárműadóval kapcsolatos intézkedés nagyjából félmilliárd forint bevételkiesést jelent. Kétségtelen, hogy lesznek kiadáscsökkenéseink is, a kultúrában, a sportban, az elmaradó rendezvények miatt. Egyelőre beláthatatlan, hogy mennyivel csökken az iparűzési adó, hiszen pontosan nem tudjuk, melyik gyár mikor tud teljes termeléssel elindulni. Kérdés az is, hogy miként alakul a világpiac.
Hogyan készül fel az önkormányzat a sokismeretlenes egyenlet megoldására?
Felkértem Szeles Szabolcs alpolgármester urat, dolgozzon ki különböző alternatívákat, modellezze a várható fejlemények hatásait.
Mi a legrosszabb forgatókönyv?
Nincs legrosszabb és legjobb, csak más forgatókönyvek vannak. Lehetőségeinkhez mérten mindent megteszünk a munkahelyek megtartásáért, s abban is bízunk, hogy a miniszterelnök úr által ígért munkahelyteremtő beruházásokból minél több kerül Győrbe. Természetesen át kell gondolnunk, hogy a kötelező feladatainkon túl vállalt programjainkból mennyit tudunk megvalósítani. A legfontosabb feladatok közé tartozik a városüzemeltetés, ezen belül többek között a melegvíz- szolgáltatás, a szemétszállítás, a takarítás, a fűnyírás és a Győr-Szolhoz tartozó más, sokrétű tevékenységek. Meg kell kezdenünk a szúnyoggyérítést is, ráadásul csak biológiai módszert használhatunk, irtani az unió tiltása miatt nem lehet. Fenn kell tartani az intézményeinket, az orvosi és fogorvosi alapellátást, a szociális intézményrendszerünket, az óvodákat, a bölcsődéket, a kulturális intézményeink közül többek között a színházat, a balett-társulatunkat, a filharmonikus zenekart, a bábszínházat, a Generációk Házát, a múzeumot, az állatkertet, a sportlétesítményeinket és a hivatalokat. Győrben több mint 600 kilométer úthálózat van, ennek csak az alapszintű karbantartása is komoly pénzbe kerül, ahogy a közvilágítás is, és még sorolhatnám.
Tehát a földön maradnak a szúnyogirtó repülők.
Igen, vegyszerrel már nem permetezhetünk. Ez környezetvédelmi szempontból jó, de többe kerül, és a hatása sajnos bizonytalanabb. A folyók városában ez számomra sem hangzik túl biztatóan.
A város mivel járul hozzá a győri kórház járvánnyal kapcsolatos erőfeszítéseihez?
Az országban elsőként mi alakítottunk ki megfigyelőközpontot az egyetemmel és a kórházzal közösen a kollégiumokban. Felkészültünk arra is, hogy tömeges megbetegedések esetén az Olimpiai Sportparkban betegellátó központot alakítunk ki azok számára, akik oxigénellátásra szorulnak. Dr. Pergel Elza alpolgármester asszony most adott át 10 ezer jó minőségű FFP2-es maszkot a kórháznak az Alcufer Kft. támogatásával. Létrehoztunk egy segélyalapot, amelynek a pénzéből jelenleg lélegeztetőgépeket és pulse oximetereket vásárolunk, mindig a kéréseknek megfelelően.
Nehéz hozzájutni a védőfelszerelésekhez, orvosi műszerekhez?
Nehéz. Van, amit már a gyárban megvesznek előttünk készpénzért. A saját kapcsolatainkra, képességeinkre, leleményességünkre vagyunk utalva. Miniszterelnök úr mindig is azt képviselte, hogy erős nemzetállamok alkossák az uniót. Most aztán kiderült, mennyire igaza volt. Az Európai Unió teljesen lebénult a koronavírus megjelenése óta, nem tud mit kezdeni a helyzettel, minden tagország bezárta a határait és leginkább csak a saját problémájával törődik. Ebben a környezetben kell megtalálnunk azokat a szövetségeseket, akik hajlandóak segíteni nekünk, és azokat, akiknek mi tudunk a lehetőségeinkhez mérten gesztusokat tenni.
Orvosként mi a véleménye arról, hogy viszonylag kevés embert tesztelnek Magyarországon?
A vírus terjedésének a megoldása a fertőző források elszigetelése. Mivel nincs speciális gyógyszere ennek a betegségnek, a terápia szempontjából sokat nem segít, ha valakiről tudjuk, hogy pozitív. Főleg, ha tünetmentes. Mondom az én esetemet. Az első tesztem negatív, a második pozitív lett. Amikor ez kiderült, azonnal hatósági karanténba kerültem otthon, feleségemet is letesztelték, illetve gyorsan felderítették, kivel voltam kapcsolatban. Őket nem tesztelték, de két hétig hatósági karanténban kell lenniük, tehát betegségük esetén sem fertőznek tovább. Akinek az állapota rosszra fordul, az kórházba kerül.
Önök meddig vannak karanténban?
Előreláthatóan április 14-ig, de természetesen ez a későbbi tesztek eredményeitől is függ. Előbb biztos, hogy nem szabadítanak fel bennünket.
Látom a figyelmeztető piros táblát az utcaajtón. Ellenőrzik is, hogy otthon tartózkodnak-e?
Igen, a rendőrség, mindennap, változó órákban.
Köszönjük, hogy Skype-on, betegen is a rendelkezésünkre állt, jobbulást kívánunk!
Köszönjük, vigyázzanak egymásra, és kérem, tartsák be az előírásokat!