A győri Széchenyi István Egyetem ösztöndíj-pótpályázatot hirdetett az intézmény hallgatói számára az új tanévre az Erasmus-program keretében. Aki egyedül nem szívesen vágna bele, annak sem kell kimaradnia, akár barátaival, szaktársaival együtt is kiutazhat valamely külföldi egyetemre.
Életre szóló élmények, új kapcsolatok és értékes tapasztalatok várnak azokra, akik beadják jelentkezésüket a Széchenyi István Egyetem által a 2023–2024-es tanévre meghirdetett Erasmus-pótpályázatra. Dr. Lukács Eszter, az intézmény nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese elmondta: a kiírásra a Tempus Közalapítvány kuratóriumának határozata nyomán nyílt lehetőség, amely számos hazai egyetem jelenleg futó Erasmus felsőoktatási mobilitási programjának pénzügyi kiegészítéséről szól. Erre a magyar kormány támogatásával, hazai forrásból kerül sor. „Ennek köszönhetően 2024. június 30-ig valamennyi egyetem, így a modellváltó intézmények hallgatói, oktatói és munkatársai számára is folyamatosan biztosított a nemzetközi együttműködésekben való részvétel. A meglévő mobilitási keretek és pénzügyi erőforrások rendelkezésre állnak” – fogalmazott dr. Lukács Eszter.
Kalamár Bianka, a Széchenyi-egyetem Nemzetközi Programok és Alumni Központjának Erasmus-koordinátora elmondta: a hallgatók október 1-jén 24 óráig adhatják be pályázatukat 2–6 hónapos részképzésre vagy szakmai gyakorlatra. Jobbnál jobb városok közül válogathatnak, hiszen az egyetemnek több mint 200 felsőoktatási intézménnyel van szerződéses kapcsolata. „Az intézményünkkel hallgatói jogviszonyban álló bármely szakos és bármely tagozatos egyetemista élhet a lehetőséggel. Sőt, a pályázatra az önköltséges nemzetközi hallgatók is jelentkezhetnek. A külföldön eltöltött idő teljes hosszára kapható ösztöndíj” – mondta.
Az ösztöndíj célja lehetővé tenni a hallgatók számára, hogy oktatási, nyelvi és kulturális tapasztalatokat szerezzenek egy másik országban. „Arra biztatok mindenkit, hogy pályázzon, még akkor is, ha nem érzi elegendőnek a nyelvtudását. Érdemes akár többen együtt, barátokkal, szaktársakkal összefogva jelentkezni, így még könnyebb és még nagyobb élmény lehet a néhány hónap külföldi tartózkodás. Azok, akik már részt vettek a programban, életre szóló élményekkel, kapcsolatokkal, szélesebb világlátással, jobb nyelvtudással, érettebben, magabiztosabban érkeztek haza. Ezek a tulajdonságok, készségek később a munkaerőpiacon is jól hasznosíthatók” – mondta Kalamár Bianka.
Dr. Kovács Zsolt, az egyetem általános és oktatási elnökhelyettese elmondta: egy új szabállyal is igyekeznek ösztönözni, hogy minél több hallgató adja be pályázatát. Ennek lényege, hogy aki az Erasmus-program keretében kiutazik külföldre, ezzel kiválthatja az új tanévtől az alapszakon a legalább középfokú nyelvvizsgával nem rendelkezők számára kötelező nyelvi alapozó képzésen való részvételt.
Oktatók, adminisztratív munkatársak is pályázhatnak
Az Erasmus-program keretében a Széchenyi István Egyetem oktatói és adminisztratív munkatársai is pályázhatnak október 10-ig. Az oktatóknak pályázatukban többek között ki kell fejteniük, milyen módon és mely szak/kar hallgatói között népszerűsítették az Erasmus-programot, illetve a kiválasztott partnerintézményt, milyen módon, hány hallgató esetében segítették elő a nemzetközi mobilitás megvalósulását. A nyertes adminisztratív munkatársak esetében elvárás, hogya mobilitás során megszerzett tudásukról beszámolót készítsenek a szervezeti egység többi kollégája számára a fogadó intézmény hasonló szervezeti egységénél folyó munkáról.
Forrás: Széchenyi István Egyetem