A színházszerető közönség számára mindig különleges utazás, amikor a Padlásszínház intim környezetébe invitálja a teátrum az érdeklődőket. De valljuk be ez nem csak a nézőknek egyedi élmény, a művész számára is kuriózum, hiszen a tér nyújtotta adottságoknak hála akár egy filmes produkció főszereplőjeként bontakoztathatja ki tehetségét az előadó. A nüansznyin mimikák, a halk lélegzetvételek is hatással vannak a közönségre, kiváltképp ha a lengyel drámaíró Sławomir Mrożek művét viszi színre a társulat két kulcsfigurája, Fejszés Attila és Sárközi József.
Adott két névtelen férfi Mr. 1 és Mr. 2, akiket egy napon rajtaütésszerűen kergetnek be egy üres terembe, ahol időnként egy nagy, fenyegető kéz ruhadarabjaiktól fosztja meg a két eltévedt alakot, mígnem csupán a fehérnemű marad rajtuk. Abszurd színházi élmény, annak minden valós és kézzel fogható tényezőjével és ma is aktuális mondanivalójával. Két ember, kiknek problémája nem a mindenkori hatalom jelenléte, sokkal inkább az önálló gondolatok hiánya, valamint a bennük kavargó kérdések visszafojtottsága.
„A történet kezdetén a két férfinak fogalma sincs arról, hogy hova kerültek, nem ismerik egymást, de szembetűnő, hogy ugyanolyan ruhában vannak, még a telefonjuk is egyforma, tulajdonképpen bármelyikünk lehetne. Hogy hogyan jutnak ki, mi vezet odáig? Jó kérdés. Mikor Mrożek írta a történetet egyfajta elnyomás befolyásolta a társadalmat, az ebből való kitörés, illetve annak a lehetősége, annak a sikere vagy sikertelensége az, amin nekünk keresztül kell mennünk” – mesélt a darabról Fejszés Attila.
A művész darabbéli partnerével, Sárközi Józseffel egyébként is jó barátságot ápol, így a próbafolyamat során könnyen építkeztek egymás játékából a Győri Nemzeti Színház színészei. „Jó kis páros jött össze, nagyon tudunk egymásra figyelni, de szükség is van rá, hiszen finom eszközökkel kell dolgozni. A Padlásszínház ugyanis szinte filmes színjátszást igényel, a szélsőséges gesztusoknak nincs helye, azokat ledobja magáról a színpad. De számunkra is jó kihívás ez, szerencsések vagyunk, szeretem ezt a műfajt” – vélekedett Attila.
„Mindent tisztán és egyszerűen kell megfogalmazni. Talán mindkettőnk nevében mondhatom, hogy ez egy igazi jutalomjáték” – vette át a szót Sárközi József, aki bízik abban, hogy nagyon sok hasonló padlásszínházi élményben lesz része a jövőben. „Az a furcsa ebben a darabban, hogy nem úgy van íve, hogy elindulunk A-ból és elérünk a vég kifejlettig, hanem azt érzem, hogy elindulunk lentről, a mű közepén van egy csúcspont és utána már az elfogadás jön, vagyis végig egy hullámon ülünk. Sok aktualitást fogalmaz meg az előadás, de talán az egyik legfontosabb az az, hogy erős hatásra, ha valamire rákényszerítenek, elképzeléseink és hozzáállásunk ellenére végül behódolunk, mert nincs más választásunk” – zárta találkozónkat Józsi, kérdőjeleket hagyva azért, hogy minél többen kíváncsiak legyenek a Strip-Tease-re.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Farkas Mónika