Isten, haza, szerelem

P. Csapucha Adrienn Fotó: MekliZ Fotó
2024.10.11. 13:56

A kétszáz éve született Jókai Mór a magyar irodalom egyik legsokoldalúbb írója, kifogyhatatlan gazdagságú prózavilágával méltán tartják az egyetemes irodalom egyik legnagyobb elbeszélő művészének. Az ő tiszteletére, a Vill-Korr Sulibérlet idei egyik kiemelt darabjaként mutatja be a győri teátrum a Jókai című darabot. Kszel Attila rendezésében, parádés szereposztásban a produkció képeket villant fel a „nagy magyar mesemondó” életéből, a kor atmoszférájából, hangulatából. Premier október 12-én!

Rendhagyó időutazásra csábít a Győri Nemzeti Színház, a társulat legújabb előadásának szándéka az, hogy egy órára elrepítse nézőit abba a világba, amelyben Jókai élt és alkotott. Kszel Attila a Győr+ Média érdeklődésére a főpróbák szünetében úgy fogalmazott, hogy többféle szempontból el lehetett indulni amikor hozzáfogtak az alkotói folyamathoz. Az egyik felvetés az volt, hogy szemelvényeket választanak ki a Jókai-művekből, de a rendező úgy vélte, hogy a címszereplő színdarabjai nem a legerősebbek, viszont a regényei világszínvonalúak.

„Egyszerűen akkora az életműve, hogy esélyem sem lett volna arra, hogy bármit is felvillantsak belőle. Így egy másik lehetőséget választottam, ahogy korábban Arany és Petőfi esetében is, szerettem volna megmutatni Jókai emberi oldalát, a sorsát tulajdonképpen. Ezért is adtuk azt az alcímet, hogy Életmese. A cél az volt, hogy bemutassuk, hogy egy ilyen nagyívű pályával és tudással bíró tehetségnek vajon milyen volt az élete, és hogy alakult olyanná, amilyenben alkotott, létezett” – kezdte beszélgetésünket Kszel Attila.

Az alkotó hozzátette, hogy így Jókai gyerekkora, a szüleivel való kapcsolata, a félelmei, az ifjúságának nehézségei, illetve szerelmei is előtérbe kerülnek a darabban.

„A nők nagyban meghatározták az életét. Édesanyja Pulay Mária egy kemény nagyasszony volt, de testvére Eszter, szintén nagy hatással volt Jókaira, ahogy szerelmei is, mint például a kor egyik legnagyobb színésznője Laborfalvi Róza, aki aztán a felesége is lett” – mesélt a mesemondóról a rendező, kiemelve, hogy Jókai minden helyzetből jól jött ki, egyszerűen azért, mert a világ szerette az írásait.

„A darabunk ugyanakkor választ ad arra is, mit jelent a szerencse, és talán arra is, hogy milyen nehézségekkel és ellentmondásokkal teli az az út, amit egy művészembernek be kell járnia” – tette hozzá Kszel Attila.

Szeretett színészek tűnnek fel a műben – a teljesség igénye nélkül – mint például Bede-Fazekas Csaba, Török András, Ungvári István vagy éppen Nagy Balázs.

Utóbbi művésznél érdekesség, hogy bár hosszú évek óta jó barátok a rendezővel, csak egyetlen korábbi darabjában a Csinibabában szerepelt, most pedig azonnal hét karaktert ölt magára. „Régóta vágytunk arra, hogy ilyenformán újra együtt dolgozhassunk, és ez most szerencsére sikerült is. Attila azzal kecsegtetett, hogy lesz benne egy kis Jókai jelenetem, meg még valamit hozzátesz majd, nos, ehhez képest hét karakterben jelenek meg amit természetesen nagyon élvezek. Az első pillanattól kezdve szinte az utolsóig folyamatosan feltűnök a színpadon, mindig más bőrében, más jelmezében, úgyhogy ez egy jó kis kihívás” – fogalmazott Nagy Balázs.

A színész azt is elárulta: érdekes volt az első nagy találkozása Jókaival, hiszen a fővárosban ahol a nagyszülei éltek, a fölöttük lévő lakásban lakott a nagy regényíró is. „Mindig is egy kicsit közel éreztem magamhoz, de nem tudom milyen ember lehetett ő, van egy elképzelésem róla, ezt próbálom majd az utolsó előtti jelenetben megmutatni” – mondta a művész.

A Vill-Korr Sulibérlet új produkcióját október 12-én, a Kisfaludy Teremben mutatja be a társulat, a teljes szereposztás ide kattintva elérhető.

Galéria: MekliZ Fotóstúdió