Kik voltak az őseim? Hol éltek? Honnét származik a családom? Ezekre a kérdésekre segít választ adni a családfakutatás, mely egyre népszerűbb időtöltés városunkban is. Vannak, akik csak a saját családjukat, vannak, akik a szűkebb-tágabb pátriájuk családjait, és olyanok is, akik elsősorban egy-egy település helytörténetét kutatják. Vannak teljesen kezdők, és akadnak, akik több évtizedes helytörténeti munkásságot tudnak felmutatni, vagy éppen könyvtárosok, levéltárosok.
Hullmann Klára csak nyugdíjasként kezdte magát beleásni a munkába. „A négy nagyszülőm közül egyet ismertem, a többiekről csak hallomásból tudtam, hol éltek és mikor haltak meg. A gyerekeimet is nagyon érdekli, kik voltak az ősök, honnan származunk, tulajdonképpen ők lovaltak bele az egészbe. Ezután indultam el az anyakönyvi hivatalokon keresztül. Az őseim Szegedről származnak, a szüleim költöztek Győrbe, vagyis sokkal nehezebb a kutatás. Amikor olvastam az újságban, hogy létezik a témával foglalkozó helyi csoport, csatlakoztam hozzájuk. Ez még a Covid idején volt, találkozni csak a járvány elmúltával tudtunk. Rengeteg segítséget kaptam a tagoktól, s azóta nagyon messzire jutottam, egészen az 1700-as évek elejéig. A családkutatás időigényes, akkor ülök le a gép elé, amikor van pár órám, amit rá tudok szánni, mert ha elkezdem, nem tudom abbahagyni. Egy-egy ős megtalálása mindig sikerélmény. Nagyon sok meglepetés ért. Egyrészt az, hogy milyen rövid életűek voltak az őseim, milyen sok gyerekük született, s közülük mennyien meghaltak gyermekkorban. Mielőtt belekezdtem a munkába, azt gondoltam, hogy Hullmann vezetéknevű nagyon kevés van az országban, aztán kiderült, hogy ez mennyire nem igaz. Tele van a világ Hullmannokkal. Vannak Erdélyben, Felvidéken, Németországban, sőt még Európán kívül is.
Sokféle dolgot csinálok, de most ez a meghatározó az életemben. Azt bánom, hogy gyerekkoromban nem faggattam ki jobban a szüleimet.”
A Győri Hely- és Családtörténet-kutatók Baráti Társasága azért jött létre, hogy összefogja és segítse a téma iránt érdeklődőket. Elnökük, Kovács Balázs szerint a családkutatás egyre több szállal odagyökerezteti az embert, ahonnét származik. S amit megismer, ahhoz egyre inkább ragaszkodik. Bele tudja helyezni jelenét a múlt történetébe, ezáltal pedig biztosabb alapokon áll a világban.
A csoport tagjai havonta egyszer találkoznak, amikor előadásokat hallgatnak. Emellett többször is összejönnek beszélgetni, az eredményeket megosztani, a felmerülő problémákat megbeszélni, s ha valaki elakad, akkor átlendíteni az akadályon.
A társaság november 25-én második alkalommal rendez családtörténeti műhelykonferenciát, ahol három szekcióban ismerkedhetnek az érdeklődők a családfakutatás kulisszatitkaival.
Illusztráció: depositphotos.com