Dr. Ruzsicska Andrea személyében jogász előadója volt a győri Alzheimer Café csütörtök esti találkozójának, hogy segítsen eligazodni a segítségre szoruló idősekkel kapcsolatos jogi kérdésekben.
A Rába Hotel különterme ezúttal is megtelt, nagyon sokan eljöttek, hogy első kézből kaphassanak hiteles és megbízható információkat. Az időskori demencia és Alzheimer-kór mára sajnos már szinte minden családot érint. Azért volt jogász a mostani vendég, mert az elmúlt alkalmakkor többen érdeklődtek róla, mik a pontos feltételei a betegségben szenvedő, szellemileg és testileg is hanyatló szeretteik gondnokság alá helyezésének.
Az előadó elmondta: a gondnokság alá helyezés alapvetően peres eljárás, és amikor ezzel a hozzátartozók először szembesülnek, érzelmi okok miatt nagyon gyakran inkább rögtön elállnak tőle. Dr. Ruzsicska Andrea azonban felhívta a figyelmet arra, hogy a bíróság előtti megjelenés a gyakorlatban sokkal inkább egy beszélgetéshez hasonlít, amelynek során a bíró egyszerű kérdésekkel felméri a leendő gondnokolt állapotát. A korrekt és megalapozott döntés meghozatalához pedig a bíróságok munkáját a gyámhivatal és igazságügyi szakértők is segítik.
Mint kiderült, érdemes viszont még időben megindítani az ezzel kapcsolatos eljárást, hiszen a kereset beadásától a határozat megszületéséig eltelő idő jellemzően egy év, vagy annál is több.
Amennyiben a gondnokság alá helyezés valóban indokolt és szükséges, megtörténik a gondnok kirendelése. Ez lehet közeli hozzátartozó, de ha ilyen személy, nem vállalja, akkor a gyámhivatal rendel ki egyet.
Az idősek megnyugtatása szempontjából az is rendkívül lényeges, hogy egy előzetes jognyilatkozattal eleve kizárhatják azokat a személyeket, akiket biztosan nem szeretnénk a későbbiekben gondnokuknak. A gyámhivatal által hivatalosan kirendelt gondnok személyét ugyanakkor el kell fogadnunk.
Nagyon lényeges, hogy a gondnokság nem idősgondozást jelent – hívta fel külön hangsúllyal a figyelmet az előadó. A gondnok feladata ugyanis nem az idős hozzátartozó ellátása, hanem annak törvényes képviselete, hivatalos ügyeinek intézése, valamint vagyoni érdekeinek védelme.
Sokan ezt hallva attól is megijednek, hogy akkor majd gondnok örökli a közeli hozzátartozó vagyonát. Erről azonban szó sincs, a gondnokok nem örökölnek, a magyar államtól kapnak fizetést és évenkénti elszámolással tartoznak a gyámhivatal felé. Amennyiben pedig a gondnok a kötelezettségeit nem teljesíti, visszahívható.
A gondnokság alá helyezést a házastárs, élettárs, testvér és egyenesági rokon, illetve ezek hiányában a gyámhivatal kezdeményezheti. Két egyforma ügy nincs, a bíróság minden esetet egyedileg mérlegel.
A győri Alzheimer Café következő találkozóját a nyári szünetet követően ősszel tartják, továbbra is szeretettel várnak rá minden érdeklődőt.