Jogerős ítélet született

Fotó: Marcali Gábor
Győr+
2019.10.30. 11:20

A polgármester-választás eredményét Győr Megyei Jogi Város Helyi Választási Bizottsága a 2019. október 14. napján kelt határozatával úgy állapította meg, hogy a legtöbb szavazatot Borkai Zsolt jelölt kapta 19 312 szavazattal, a második Glázer Tímea jelölt 18 671 szavazattal.

A helyi választási bizottság határozata ellen Glázer Tímea polgármesterjelölt terjesztett elő fellebbezést, melyben a szavazatok újraszámlálását kérte, mivel megítélése szerint a szavazólapok érvényességének, illetve érvénytelenségének megállapítására a választási eljárásról szóló 2013. évi XXXVI. törvény (Ve.) 193. § szabályaival ellentétesen került sor.

A Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Választási Bizottság a szavazatokat újraszámolta, majd ezt követően a 2019. október 21. napján kelt határozatával a helyi választási bizottság határozatát részben megváltoztatta és a Borkai Zsoltra leadott szavazatok számát 19 305-re, míg a Glázer Tímeára leadott szavazatok számát 18 661-re módosította.

A területi választási bizottság a szavazatok újraszámolásáról részletes jegyzőkönyveket vett fel, az azok mellékletét képező összesítő táblázatot készített, mely egyben a határozat mellékletét is képezi.

A területi választási bizottság határozata ellen a Magyar Szocialista Párt – mint jelölő szervezet – nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben elsődlegesen a győri polgármester-választás eredményének megsemmisítését és a polgármester-választás megismétlését, másodlagosan pedig azt kérte, hogy az ítélőtábla a területi választási bizottság határozatát a szavazatok újraszámlálásával változtassa meg.

Az elsődleges, a választás eredménye megsemmisítésére irányuló és a polgármester-választás megismétlésére irányuló kérelmét új tényre és új bizonyítékra hivatkozással indokolta. Eszerint Győr Megyei Jogú Város aljegyzője nyilatkozata szerint az egyes szavazókörökbe kiszállított szavazólapokról tételes átadás- átvételi nyilvántartás nem készült. A kiszállított szavazólapok mennyisége legfeljebb a csomagoló doboz oldalán elhelyezett lista alapján lett volna azonosítható, a kiszállításhoz használt dobozok azonban a helyi választási bizottsághoz nem kerültek vissza, a szavazókörökből új (IKEA) dobozokban érkeztek a választási bizottsághoz a választási iratok. Azzal, hogy a helyi választási iroda már 2019 októberében megsemmisítette a választási iratokat (a tételes átadás- átvételi nyilvántartás okiratait) objektíve lehetetlenítette el a korrekt újraszámlálás lehetőségét, mely sérti a választási eljárás alapelveit. A másodlagos felülvizsgálati kérelmét arra alapította, hogy a területi választási bizottság határozata indokolásából nem állapítható meg, hogy a bizottság a korábbihoz képest milyen szavazatokat és miért minősített másként. Az indokolás hiánya miatt valószínűsíthető, hogy a választáson az első két helyen végzett polgármesterjelölt esetében érvénytelen szavazatokat minősítettek érvényesnek, avagy érvényeseket érvénytelennek.

A Győri Ítélőtábla 2019. október 29. napján kelt végzésével a területi választási bizottság határozatát – a helyi választási bizottság határozatára kiterjedően – részben és úgy változtatta meg, hogy a helyes szavazatszámok Glázer Tímea jelölt esetében 18 662 szavazat, Borkai Zsolt jelölt esetében 19 308 szavazat.

Az Ítélőtábla végzése indokolásában megállapította, hogy az elsődleges – a választás eredményének megsemmisítésére és a polgármester-választás megismétlésére irányuló – felülvizsgálati kérelem alapján a területi választási bizottság határozata nem volt felülvizsgálható. Ez a kérelem ugyanis a választási bizottsági eljárásban korábban az eljárás tárgyát nem képező jogsértésre hivatkozott és olyan jogkövetkezmény alkalmazását is kérte, amelyet megelőzően nem. A bírósági felülvizsgálat során ugyan új tény és bizonyíték felhozható, de csak a választási bizottság által elbírált eredeti tényállás szerinti jogsértés alátámasztására. A bírósági felülvizsgálati kérelem a választás eredménye elleni jogorvoslat (Ve. 241. §), a kérelem alapján a szavazatszámláló bizottságok szavazatszámlálással kapcsolatos jogsértései, valamint a választási bizottságok eredmény megállapításával összefüggő jogsértései vizsgálhatóak. Ettől eltérően a választási kifogás (Ve. 209. §) a szavazatszámláló bizottság jogsértő eljárásával (így a szavazólapok tételes darabszám szerinti átvételének elmulasztásával) szembeni jogorvoslat. A kifogást azonban a jogszabálysértéstől számított jogvesztő 3 napos határidőn belül kellett benyújtani.

A másodlagos felülvizsgálati kérelem alapján az ítélőtábla egyetértett a kérelemmel abban, hogy a területi választási bizottság határozatának indokolása valóban hiányos volt. Ez a hiányosság azonban a bíróság előtti eljárásban kiküszöbölhető volt, a bizottság részletes jegyzőkönyveiből és a szavazólapokból megállapítható volt, hogy a területi választási bizottság az újraszámolás során miért és mennyiben tért el a korábbi eredménytől. Emiatt az ítélőtábla nem tartotta alaposnak a valamennyi szavazatra kiterjedő újraszámolás iránti kérelmet. Az ítélőtábla a felülvizsgálati kérelem által érintett két polgármesterjelölt (Borkai Zsolt és Glázer Tímea) esetében a leadott szavazatokat részlegesen és a felülvizsgálati kérelem korlátai között újraszámolta. Ennek során azt vizsgálta, hogy a helyi választási bizottság által érvényesnek minősített, de a területi választási bizottság által érvénytelennek tekintett; valamint az első körben érvénytelennek minősített, de a területi választási bizottság által érvényesnek talált szavazatokat a másodfokú bizottság helyesen minősítette-e. Az így lefolytatott részleges újraszámolás alapján határozta meg a választás eredményét.

Forrás: Győri Ítélőtábla

Kapcsolódó témák: #választás 2019 |