A Győri Egyházmegyei Karitász idén júniusban indította Szent Katalin idősgondozási programját, hogy hatékony segítséget és lelki támaszt nyújtson az öreg, beteg, elmagányosodott embereknek. Az első hónapok tapasztalatairól kérdeztük Molnár Rudolfnét, a szervezet munkatársát, a program vezetőjét.
Hogy indult el a Győri Egyházmegyei Karitász idősgondozási programja?
Örömmel mondhatom, hogy terveinknek megfelelően sikerült elindulni. A kórházlelkésztől és a lakosságtól kapott jelzések alapján jutottunk el az idősekhez, akik kivétel nélkül szeretettel fogadtak bennünket. A mi feladatunk nem ápolói tevékenység, szolgálatunk a személyes látogatás keretein belül marad, melyhez azonban hozzátartozik az apróbb ház körüli teendők elvégzése, kisebb takarítási munkák, bevásárlás, gyógyszerkiváltás, egészségügyi sétára kísérés. S természetesen a beszélgetés, hiszen az élő szó hiányzik nekik a legjobban. A Karitász hitvallása nyomán ez utóbbi a legfontosabb vállalásunk, hiszen a segítő és rászoruló közötti személyes bizalom minden szeretetszolgálat alapja.
Merre tart a program?
Kicsiben indultunk, de a jövőben szeretnénk még önkénteseket toborozni, hogy több egyedülállóhoz eljuthassunk. Az már néhány hét után is látszik, hogy igény van erre a tevékenységre. Egy héten egyszer megyünk és másfél-két órát töltünk ott. Két önkéntesünk, egy felnőtt és egy diák egyszerre megy látogatóba. Így egy generációs találkozás is megvalósul. Volt, hogy megcsináltuk a nagytakarítást, egy bácsi pedig a számítógéppel ismerkedett, és az internethasználatban kért segítséget. Egyébként a nyári gyakorlatát két kispap is nálunk töltötte, őket is elvittük.
Az önkéntesek mennyi időre vállalják ezt a feladatot?
Felnőtt segítőink állandóak. Diákokból szerencsére nem volt hiány nyáron, hiszen a vakáció alatt többen jelentkeztek. Szeptembertől az iskolakezdés miatt délelőttönként már nem érnek rá, a délutáni órákban azonban továbbra is várjuk őket. Ez a munka is közösségi szolgálatnak számít, erről már 19 középiskolával van együttműködési megállapodásunk. A lényeg, hogy az idősek stabilan tudjanak ránk számítani.
Ezért bátorítom a diákokat, ha kedvet éreznek magukban, jelentkezzenek a [email protected] címen, vagy keressenek engem a 20/3561263-as telefonszámon.