
Juice – Kertész rovat: jönnek vissza a fagyok!
Nagykutasi Viktor kertész szakíró szokásos heti kertészeti rovatával jelentkezett a Győr+ Rádióban. Téma volt többek között a lemosópermetezés fontossága és aktualitása, illetve a Kertbarát55 című rendezvény, továbbá előkerült a fertőző monília és az ellene való védekezés lehetőségei. Ám tényleg csak néhány példát említettünk a témák sokszínűségéből, az adás visszahallgatása kertbarátoknak kötelező!
A Kertészek és Kertbarátok Győr Városi Egyesülete az alapításának 55 éves évfordulója alkalmából szakmai napot rendez március 18-án kedden, 14 órától a győri városházán, ahol reggel 8 és 17 óra között bonsai kiállítás is várja az érdeklődőket.
„Nagyon készülünk a jövő heti születésnapra, hiszen tényleg egy olyan napot tölthetünk együtt, ahol minden a kertészkedésről szól majd. A bonsai kiállítás most már a harmadik lesz, amely valamelyik kerek évfordulós eseményünkhöz kötődik, illetve közös kiállításokat is szervezünk, hiszen a vármegyei bonsai klubbal szorosan együttműködünk, s ők tulajdonképpen ezzel köszöntenek bennünket.” – mondta Nagykutasi Viktor, s egyébként a Győr+ Média külön büszkesége, hogy a Kertbarát című rádiós műsorunk 2015. decemberében indult el, s azóta is töretlen népszerűségnek örvend. Néhány évvel rá a televíziót is meghódította a Kertbarát, s azóta már számos fontos témát rögzítettek és mutattak meg a kert és a kertészkedés szerelmeseinek.
A lemosó permetezés témájára kanyarodva Nagykutasi Viktor elmondta, tulajdonképpen januártól már többször el lehetett volna végezni:
„A nagykönyv szerint legyen hozzá közel 15 Celsius fokos hőmérséklet, szélcsendes idő, napsütés, meg persze kedv is. Januárban több ilyen nap is volt. Most meg, amikor a gyakorlatban lenne a legjobb elvégezni – hiszen akkor a legideálisabb, amikor a rügyek már egy kicsit megpattannak – szél van, eső van, jövő héten pedig egy kicsi faggyal is. Úgyhogy igazából azt látom, hogy a természet folyamatosan akadályokat gördít elénk.” – s az is előkerült, hogy a természet még ráadásul mintha rossz tréfát is űzne, hiszen a virágzással szinkronban jönnek vissza az akár keményebb hajnali fagyok is. „Szerintem ez azzal függ össze, hogy többször van melegebb, és utána jönnek ezek a hidegbetörések. A növény pedig megindul, elkezd virágozni, és utána megjelenik a hideg. S ez mindegy, hogy március közepe, vagy április első-második hete.”
A barackokkal kapcsolatosan Ferenczy Balázs a rezes permetezésre is rákérdezett, amellyel összefüggésben Nagykutasi Viktor elmondta, hogy a fagy után szokás, s az őszibarack később „indul”, mint a sárgabarack.
„Sokan kérdezik, hogy most kell-e, a rezes permetezés, de nem. Az őszibaracknál van az úgynevezett tafrinás-levélfodrosodás, amely évről-évre megjelenhető betegség. A lehullott levelekről, a talajról is visszafertőzhet, de akár a szomszéd kertből is meg tud jelenni. Ennek a leghatékonyabb védekezése az, hogy amikor úgynevezett „egérfüles” a növény, tehát akkor, amikor a levélkék éppen hogy csak elkezdenek hajtani, akkor elvégzünk egy nagyon alapos lemosó rezes permetezést, s azt a rezet a növény be tudja építeni. Ha ez ilyenkor megtörténik, azzal megelőzhetjük a tafrinás-levélfodrosodást.”
A Győr+ Rádió hallgatóit érhetően roppant mód érdeklik a gyeppel kapcsolatos praktikák, tanácsok is, így erre is kitértek a március 14-i adásban: Nagykutasi Viktor a gyepszellőztetéssel, a márciusi fűnyírással összefüggésben azt javasolta, hogy ő még egy kicsit várna velük, hiszen egyrészt nincs még elengedő csapadék sem, az öntőberendezéseket pedig még sokan nem merték a téliesítés alól elővenni, nehogy jöjjön egy keményebb fagy.
„Én ezt a sorrendet tartanám: az első fűnyírást végezzük el alaposan, megtakarítva és megtisztítva ezzel a gyepet. Illetve ilyenkor levágjuk a hosszabb szálakat is. Ezt követően végezzünk el egy egyirányú szellőztetést, és ezt követően kezdjük el a gyepet táplálni. Látni fogjuk, hogy gyakorlatilag nem volt normális tél, s emiatt kevés helyen lehet szép gyepet látni. Fontos tehát nem csak a nitrogénnek, hanem a foszfornak és a káliumnak, na meg persze a vasnak adagolása is. Tehát gyakorlatilag ez a négy elem mindenképp legyen benne abban a tápanyagban, amelyet a gyepszellőztetés után kijuttatunk a gyepre.” – hangsúlyozta a szakember.
Jövő héten akár mínusz 4, mínusz 5 Celsius fokos hidegek is lehetnek, amelyek hatással lehetnek a már virágzásnak indult fákra. Említés esett a már sok helyen csodásan pompázó mandulafákról és a helyenként virágozni kezdő sárgabarackokról is.
„Mínusz 4, mínusz 5 Celsius fokban már fagyási sérülés szenvedhetnek a növények. Szóval rá kell készülni a füstölésre, vagy a vízpermetes jegesítésre, mert utóbbi a szélben is jobban működik.”
A fertőző monília gomba elleni védekezés pedig akkor lesz aktuális, ha sikerült megvédeni a növényeinket a fagytól, az ellenszerét pedig virágzás közben kell kijuttatni, természetesen nem napközben, hanem a késő délutáni órákban, napnyugta környékén.
Az adás vége felé pedig a fák zuzmóinak kérdése is előkerült, ezzel kapcsolatban is számos érdekesség hangzott el Nagykutasi Viktor kertész szakírótól, ám nem árulunk el minden részletet, érdemes visszahallgatni az adást!