A papucshős című keserűen vicces és meglepően drámai vígjáték Kabos Gyula utolsó filmje, melyben ráadásul élete egyetlen cím és abszolút főszerepét is játssza.
Kabos Gyula a harmincas évek ünnepelt filmsztárja volt, akit vígjátékokban szeretett meg a közönség, de ő nagyobb, drámai szerepekre is vágyott. A Lovagias ügy című film mellett – mely a Győrplusz Filmklub keretében már korábban látható volt, s amelyben felpofozott könyvelőként egy egész társadalmi osztály megaláztatását játszhatta el, – A papucshősben tudta a leginkább drámaivá, komorrá formálni az itt is vicces helyzetekbe keveredő, csetlő-botló, hadaró-dadogó figuráját.
A papucshős tévedések egyszerű vígjátékaként indul. Kovács Gyula (Kabos Gyula) leánykérőbe megy, de Nellykét (Erdélyi Mici) másnak, Balogh Miklósnak (Kertész Dezső) ígérik oda. Kovács egy hosszabb bánatűző kocsmai kitérőt követően hazatérve öngyilkosságra készül, azonban annyira elázik, hogy a kísérlet nem sikerül, s álomba szenderül. Bosszúból megálmodja, mi történt volna 25 év múlva: lány gyermeke születik, akinek boldogságáért bármit képes megtenni, ugyanakkor hűtlen és csak az üres szórakozásra vágyó felesége minden téren elnyomja őt férfi és férj mivoltában is. Felébredve álmából, örülve a béklyóktól való megmenekülésnek, kárörvendezve és nevetve megy el Nelly és Balogh Miki esküvőjére. Ott azonban lesújtva és csalódva tapasztalja, hogy a két szerelmes egyenrangúnak tűnő, de legalábbis egymáson nem uralkodó félként lépnek be a házasságukba. Boldogtalansága többszörössé válik: nem elég, hogy nem nyeri el a vágyott nő kezét, még bosszúfantáziájáról is kiderül, hogy hamis volt. Sőt: a valóságban a lánya sem születik meg, akihez álmában az egyetlen mély, emberi kapcsolat fűzte.
Kevés szomorúbb pillanat van a magyar filmtörténetben annál, mint amikor Kabos Gyula hátat fordítva a kamerának, megalázva kisétál az ajtón, ugyanis szoros párhuzamot tudunk vonni valós életútjával. Nem sokkal a film után, az első zsidótörvény elfogadását (1938. április 8.) követően idehaza már nem engedték színpadra lépni. 1939 elején az erősödő antiszemitizmus elől az Egyesült Államokba emigrált. Az Újvilágban alkalmi fellépéseken szórakoztatta a közönséget és próbálta eltartani magát, filmszerepet azonban nem kapott, így az amerikai szórakoztatóipar várát sajnos nem tudta bevenni. Egy brooklyni színház színpadán kapta első szívrohamát, de orvosai tanácsát figyelmen kívül hagyva tovább játszott, és a harmadik szívroham után kórházba került. Ott halt meg tüdőgyulladásban 1941. október 6-án, alig 53 évesen. Egy New Jersey-beli kisvárosban, Emersonban a téves Kobas néven temették el, sírjára ezért csak jóval később bukkantak rá.
Földi maradványait 1996-ban hozták haza, és helyezték végső nyugalomra a Farkasréti temetőben. 1997-ben posztumusz Köztársasági Elnöki Arany Emlékéremben részesült. A Soproni Petőfi Színház minden évben Kabos Gyula-díjat ad át egy színésznek a társulat szavazatai alapján, az évadban nyújtott teljesítményéért.
A papucshős c. filmet a Győrplusz Filmklub keretében a Győr+ Televízióban vetítjük április 27-én szombaton 19.30-kor. Ismétlés május 1-jén szerdán és május 5-én vasárnap 19.30-kor.