Ékesség és jámborság

Kiállítás a barokk püspök életéről

J. Kovács Andrea Fotó: Ács Tamás
2024.10.07. 21:06

Ékesség és jámborság- Zichy Ferenc győri püspök élete és kora címmel nyílt kiállítás a Káptalandombon, az Egyházmegyei Gyűjteményi Központban abból az alkalomból, hogy háromszáz éve szentelték pappá a város legjelentősebb barokk püspökét.

A nagyszabású tárlat 110 műtárgyat és dokumentumot vonultat fel. A kiállítás kurátorai, dr. Nemes Gábor, a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ vezetője és Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója. A rendezvény a két intézmény összefogásával jött létre, de összesen tizenkét közintézményből kölcsönözték a műtárgyakat.

„A kiállítás Zichy Ferenc győri püspök életművéből nyújt kiadós ízelítőt. Kétszázötven éve volt az aranymiséje, ami Győr barokk történetének egyik leglátványosabb és legméltóbb ünnepe volt. A tárlat a Zichy család történetével indul, a XVII. századi török elleni küzdelmeket jeleníti meg. A többi része Zichy Ferenc szerteágazó tevékenységét mutatja be. A kiállított tárgyak közül elsősorban a textilekre hívnám fel a figyelmet. A miseruhák egy része kifejezetten erre az alkalomra lett restaurálva. Így először tekinthető meg az a ruha is, amelyet Zichy Mária Teréziától kapott, s az aranymiséjén viselt.

A győri székesegyház barokk felújítása Zichy püspök nevéhez fűződik, amelyhez a kor legjobb mestereit hívta. Bőkezűségét még számos templom, oktatási intézmény és kegytárgy hirdeti. Közismert volt a zenei mecenatúrája, neves muzsikusokkal vette körül magát, maga is hegedült, zeneszerető ember volt.” – mondta dr. Nemes Gábor, a Győri Egyházmegyei Gyűjteményi Központ vezetője.

Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója azt is hozzátette:

„Zichy Ferenc nevével nem nagyon találkozunk a művészettörténeti, egyháztörténeti szakirodalomban és a köztudatban sincs benn. Pedig, ha körbenézünk Győrben, mindenütt belebotlunk az alkotásaiba. A kiállítás célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a püspök tevékenységére, melynek eredményeképpen a korabeli Habsburg Birodalom legjelentősebb alkotói jöttek el Győrbe, s vettek részt a székesegyház felújításában, felékesítésében.” 

Dr. Reisner Ferenc püspöki helynök köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy nem sokkal a török uralom megszűnése után egy teljesen szétzilált országban megjelent egy főpap és a semmiből csodát teremtett. Ha valaki felismeri a helyzetet, akkor akár egy romhalmaz tetején is tud olyan világot építeni, ami a jövő számára is útmutatás. A cél, hogy a múltat megismerve, nagyjainkat bemutatva, a Jóisten segítségével tudjunk a jelenben felelősségteljesebben élni.

Ugyancsak köszöntötte a megjelenteket Pintér Bence polgármester.

„A múlt ismerete nélkül nem álmodhatjuk meg a jövőt. Zichy Ferenc munkásságának hatásait a mai napig láthatjuk a városban. Püspöksége egy olyan korszakra esett, amikor az egyház, a társadalom és a művészet szorosan összefonódott. Ma lazábbnak érezzük ezt a köteléket, annak ellenére, hogy az elmúlt években az egyházak bőkezű támogatást kaptak a kormánytól. Ennek eredménye a Káptalandomb és a Széchenyi tér megújulása, mellyel a város is gazdagodott.” – hangsúlyozta. Arról is beszélt, hogy az önkormányzatnak mindkét helyen vannak elmaradásai, majd reményét fejezte ki, hogy a következő öt évben az eddiginél is jobban együtt tud működni a püspökség, a bencés rend és az önkormányzat. Ennek egyik első lépéseként néhány héten belül elkezdődnek az előzetes megbeszélések a Káptalandomb burkolatának felújításáról. Pintér Bence úgy véli, az önkormányzatnak kötelessége támogatni az plébániák közösségteremtő munkáját, valamint azt is fontosnak tartja, hogy Győrnek ismét legyen állandó várostörténeti kiállítása.

A kiállítást dr. Fazekas István egyetemi tanár, az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója ajánlotta a szépszámú érdeklődő figyelmébe.

A tárlat 2025. szeptember 30-ig tekinthető meg a Gutenberg tér 2. sz. alatti Egyházmegyei Gyűjteményi Központban.

Galéria: Ács Tamás

Kapcsolódó témák: #galéria | #kiállítás | #Zichy Ferenc |