Vaníliás krémtúró és csokoládés lapok váltogatják egymást ebben a krémes desszertben, aminek van egy hosszabb és egy rövidebb verziója is. Mindkét receptet leírom, a választás csak rajtad múlik.
Húsvétkor szeretjük a kinder bueno vagy raffaello szeletet, mert krémes, édes és ezen alkalommal szívesen bíbelődünk picit hosszabban a konyhában. Utána azonban mindig van egy kis lelkiismeret furdalásunk, ahogy minden nagyobb ünnep alkalmával, hogy túlzásba vittük az édességfogyasztást. Ez a sütemény egyfajta köztes megoldás. Elkészülhet laktózmentesen, gluténmentesen és cukormentesen is. Az elején említett két verzióban csupán a csokis alap különbözik, amit vagy megsütünk tönköly lisztből és tojásból vagy cukormentes, esetleg gluténmentes keksszel helyettesítjük. A képen az utóbbit láthatjátok, ami természetesen a gyorsabb verziót jelenti.
Bevásárló lista:
Krém:
- főzött vanília puding (1 cs. vaníliás pudingpor + 300 ml tej+ 2 ek eritrit)
- 250 g ricotta
- 250 g krémtúró (kisebb szemű, minél krémesebb)
- 1 kk vaníliaaroma
- 2 ek nádcukor (vagy méz)
- 2 ek eritrit
Csokis lap:
- 100 g olvasztott étcsokoládé (65%)
- 200 g keksz (natúr, vajas, glutén-cukormentes, háztartási)
- 110 ml tej
- 110 g olvasztott vaj
- eritrit ízlés szerint (keksz édességétől függően)
- 1 ek Holland kakaópor
- csipet só
Sütött csokis alap:
- 150 g fehér tönkölyliszt
- 6 db tojás
- 30 g cukor (kókusz, eritrit)
- 3 ek kókuszolaj
- 3 ek Holland kakaópor
- 200 ml tej
Elkészítés:
Először a krémet készítem el, hogy ki tudjam hűteni. A pudingot megfőzöm, így sűrű krémalapot kapok. Miután kihűlt, hozzákeverem a krémtúrókat. Én használtam már a vaníliás, kis dobozos krémtúrót is, vagy szitán áttöröm a durvább túrót, ricottát. Minél darabosabb a krém, annál jobban hasonlít majd a túrórudira a desszertünk, nem pedig a kinder szeletre, de engem ez nem szokott kizökkenteni a falatozásából. Egy kézi mixerrel adom hozzá a hideg pudinghoz a krém összes többi hozzávalóját, majd hűtőben pihentetem 2 órát.
A kekszes alaphoz egy aprítógéppel dolgozom. Alaposan ledarálom a kekszet, összekeverem a kakaóporral, csipet sóval, cukrokkal. Vajat olvasztok egy kisebb lábasban, amikor teljesen felolvadt, belekeverem a csokit és addig kevergetem, amíg teljesen fel nem oldódott. Hozzáadom a kekszes alaphoz, elkeverem. Tejet forralok, ezt is hozzákeverem. Fontos, hogy jó szaftos kekszalap legyen, mert kicsit dolgoznunk kell vele. Sütőpapírból 3 kockát (20×20) vágtam és elosztottam 3 felé a kekszes masszát, kézzel rálapítottam ezekre a sütőpapír kocka formákra.
Most jön az összeállítás. Egy lapos tányérra vagy tálcára ráborítottam az első kekszlapot, azt megkentem a megdermedt krém negyedével. Újra jöhet a csokis lap, újra krém és végül a maradék krémmel fejezem be.
Mi a buktatója? A kekszlapok ráborítása, mert törik. Ezért kell elég szaftosnak, de nem folyékonynak lenni, hogy ne potyogjon le, tapadjon a sütőpapírra pár másodpercig, de akkor sem történik semmi, ha lepottyant, kiékeled a hiányzó részeknél, mint egy puzzle-t. Szeletelésnél semmi sem látszik majd belőle, csak vastagság.
Sütött csokis lap
Mindent összekeverek egy tálban kézi mixerrell, három részre osztom és 3 részletben sütöm meg. Érdemes vagy előtte a sütőpapírra egy négyzetet rajzolni, amibe töltöm, kenem a masszát, ha nincs ilyen formám vagy utólag kivágok ugyanakkora 3 négyzetet a megsült alapból. Az utóbbi kevésbé spórolós megoldás, viszont a széleit finoman el lehet nassolni.
Egy éjszakát érdemes pihentetni a hűtőben a süteményt, úgy lehet szépen szeletelni, és eláll akár 5-6 napig is a hűtőben.