Adalékok a Magyarországi Zsidóság történetéhez címmel rendezett konferenciát a Nyugat-Dunántúli Magyar-Izraeli Baráti Társaság kedden délután.
Dr. Fekete Mátyás, a társaság elnöke bevezetőjében arról beszélt, mennyire fontos és időszerű, hogy odafigyeljünk egymásra és a magyar-izraeli baráti kapcsolatokra. Azt mondta: a világban továbbra is élnek a zsidósággal szembeni negatív előítéletek és újból fellángol az antiszemitizmus. Szólt az Izraelt ért Hamasz támadásról, melyben 1400 ártatlan embert mészároltak le. A Magyar-Izraeli Baráti Társaság ezért október közepén demonstráción fejezte ki szolidaritását a zsidó néppel. A Hamasz taktikájának hatására a világ közvéleményének kezdeti együttérzése az ellenkezőjére fordult. Izraelnek joga van megvédenie magát – hangsúlyozta az elnök.
Szólt a zsidóság győri jelenlétéről. A zsidó hitközséget több mint 200 éve jegyezték be Győr-Szigetben. Létszámuk növekedése az 1867-es kiegyezés után felgyorsult. A zsinagógát nem sokkal ezután avatták fel az iskolájukkal együtt. A zsidók nagy szerepet játszottak mind a gazdasági, mind a szociális és a kulturális életben. Dr. Fekete Mátyás ismertette a 20. század történéseit, szólt a numerus claususról, az üldöztetésről, és a holokauszt tragikus következményeiről. A több mint 6000 zsidóból csupán 800-900 élte túl a szörnyűségeket.
Azt megemlítette, hogy a holokauszt 80. évfordulójára köztéri emlékmű készül, mely méltó tisztelgés lesz az áldozatok előtt.
Ezután következtek az előadások. Bagi Zoltán Péter, a városi levéltár igazgatója dr. Csillag József orvos I. világháborús tevékenységéről adta közre kutatásait.
Bana József, a levéltár nyugalmazott igazgatója a második zsidótörvény hatásairól beszélt.
Zima András, a Holokauszt Emlékközpont igazgatója pedig a 19-20. század fordulóján meglévő zsidó integrációs stratégiákról szólt.
Végül Domokosné Hegedűs Szabina doktorandusz hallgató előadását hallhatták a jelenlévők, melynek témája az izraelita társadalmi beágyazottság volt.