
Konferencia Jáki Szaniszló emlékére
A Tudomány Megváltója címmel a Széchenyi Egyetem Vallás és Tudomány Kutatócsoportja, a Jáki Szaniszló Társaság és a Szent Mór Bencés Perjelség nemzetközi konferenciát rendezett a hit és a tudomány kapcsolatának aktuális témáiról. A rendezvénnyel Jáki Szaniszló bencés szerzetes, Templeton-díjas fizikus munkásságára emlékeztek.
Az eseményen köszöntötte a hallgatóságot dr. Lukács Eszter. A Széchenyi Egyetem elnökhelyettese úgy fogalmazott: „Jáki Szaniszló, győri születésű bencés szerzetes teológiával és fizikával foglalkozó egyetemi tanár, tudománytörténész és tudományfilozófus volt, akiben egyszerre testesült meg a hit és a tudomány harmóniája. Sokak szerint a két fogalom között szembenállás van. Ugyanakkor az ő különleges életútja és követendő példája – amit napjainkban a bencés atyák képviselnek – megmutatja, hogy a tudomány fejlődését a hit szerves részeként érdemes értelmezni.”


Dr. Tóth András, a Jáki Szaniszló Társaság elnöke, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese beszédében kifejtette: a tudomány célja ugyan a valóság megértése és feltárása, de nem ad választ az ember legnagyobb kérdéseire, az élet és a halál értelmére, az alapvető értékekre. Jáki Szaniszló tudósként rámutat arra, hogy a tudomány a valóság felfedezésére irányuló tevékenységében végső soron Istenre mutat. A tudomány üdvössége annak felismerése, hogy az igazság Jézusban teljesedik ki.




A két napos konferencián az előadók a tudomány és a vallás kapcsolatát elemzik, valamint keresztény válaszokat fogalmaznak meg korunk kihívásaira, különös tekintettel a mesterséges intelligenciára.