Március 22-én ismét összeült Győr közgyűlése, több fontos ügyben is szavaznak a város képviselői.
Napra pontosan egy hónappal az előző közgyűlés után ismét összeülnek a város képviselői a Városháza Dísztermében.
A napirendi pontok és a meghívó ide kattintva érhetőek el.
Élő közvetítés Dr. Dézsi Csaba András Facebook-oldalán:
9:59 – Újfent AC/DC zengi be a Városházát. Legutóbb Dr. Dézsi Csaba András karantén miatt nem vett részt a közgyűlésen, akkor a zene is elmaradt az ülés előtt.
10:00 – Megérkezett a polgármester és a jegyző is, kezdődik a Közgyűlés.
10:01 – 16 képviselő jelent meg az ülésen, határozatképesek a képviselők.
10:05 – Javaslat nem volt, így a képviselők elfogadták a napirendi pontokat.
Az első napirendi pont Győr természeti területeiről és értékeiről szól. Ahogy az előterjesztésben olvasható, a Közgyűlés még 2020-ban rendelkezett a Püspökerdő és a Szentiváni tölgyeserdő védetté nyilvánításáról. Fenntartják továbbá a Győri Várkert, a Bácsai Szent Vid domb, és a Rákóczi Ferenc utcai vadgesztenyefa védettségét is. A Várkertnél ugyanakkor kitérnek arra, hogy mivel nemzeti emlékhely is egyben, ami szintén védettséget biztosít, ezért a természetvédelmi terület státusz megszüntethető.
Az első pontnál dr. Szálasy László szólalt fel. A képviselő megköszönte az érintett hatóságok és azok vezetőinek munkáját a rendelet elkészítésében. Bárány István szintén szót kért, aki kiemelte: a bácsai domb volt Győrben a legelső környezetvédelmi terület. Történelmi emlékhely is ez, több ásatást is végeztek a területen – mondta el a képviselő. Bárány István javasolta azt is, hogy a Győr-Szol gondozza a területet, kaszálja le a füves részeket. Dr. Sik Sándor szintén hozzászólt a témához; a szentiváni tölgyes kapcsán elmondta, hogy régóta kirándulóhely ez Győrben, és üdvözölte, hogy védetté válhat. Szeles Szabolcs alpolgármester a Püspökerdő védetté nyilvánítását köszönte meg, hiszen fontos kirándulóhelye ez a városiaknak.
Dr. Dézsi Csaba András elmondta: örvendetes, hogy ennyi embert érdekel a téma, és kiemelte: a mai politikai helyzetben kifejezetten jó dolog, hogy ebben egyet tudnak érteni. A képviselők elfogadták a javaslatot.
10:15 – A második napirendi pont a szociális intézmények működését érinti.
Kérdés nem volt, a képviselők elfogadták a javaslatot.
10:16 – A harmadik napirendi pont a közétkeztetésről szól. Az iskolák, óvodák élelmezési igényei megnőttek az infláció miatt, ezért van szükség az erre biztosított források emelésére. Hozzászólás nem volt, a képviselők elfogadták a javaslatot. Dr. Dézsi Csaba András tréfásan megjegyezte: minden szavazásnál egyre többen vannak, itt már 19 képviselő szavazott.
10:17 – A negyedik napirendi pont a Városrendészet beszámolója 2021-ről.
Radnóti Ákos alpolgármester kért szót. Megköszönte a városrendészek helytállását és folyamatos jelenlétét a városban. Sok bejelentést kapnak a képviselők, és továbbra is kéri a szolgálatot, hogy legyenek elérhetőek a lakosság számára. Kiemelt intézkedést kért az alpolgármester a városban található “roncsautók” ügyében. “Induljon minden városrészben egy átfogó intézkedés!” – nyomatékosította Radnóti Ákos.
Az alpolgármester reagált az interneten terjedő képekre is: nem igaz, hogy a városrendészet “agyonbilincseli” a lakók autóit. A Városrendészet első körben figyelmeztetéssel él, nem történik azonnal kerékbilincselés – szögezte le Radnóti Ákos. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor szükség van erre, például a motorok, vagy a mozgássérültek számára fenntartott parkolóhelyek jogtalan elfoglalásakor – árnyalta a képet az alpolgármester, aki Adyváros területi képviselője is.
10:21 – Kovács Tamás kért szót. A közrendvédelmi bizottság elfogadja a beszámolót – jelezte a képviselő. A tavalyi év volt az első teljes éve a városrendészetnek, a működésük biztosított – mondta Kovács Tamás. “A legtöbb megkeresés a közterületi alkoholfogyasztás miatt érkezik” – jelezte a képviselő, aki hozzátette: a roncsautók ügye szintén fontos.
Rózsavölgyi László kért szót, aki kérdéssel fordult a Városrendészet vezetőihez: folyamatosan kap bejelentéseket Marcalváros II-ből, szintén a közterületi italozás miatt. A képviselő érdeklődött arról, hogy a Városrendészet a területen mikor kap pihenőhelyet, ahonnan el tudnak indulni intézkedni, ezáltal gyorsabban tudnak majd reagálni az ottani bejelentésekre?
Balla Jenő kért szót. A képviselő elmondta: korábban nem támogatta a Városrendészet munkáját, sokallta az erre fordított összeget. A városrendészek munkája azonban a lakók elégedettségére szolgál. A képviselő a parkolási gondokat, a járőrözést, a karácsonyi vásár rendben tartását emelte ki pozitívumként, és támogatja a jövőbeni munkát is.
Dr. Sik Sándor szintén hozzászólt a témához. Győrszentiván területi képviselője kérte a városrendészeket, hogy a győrszentiváni tavak környékén kiemelt figyelmet fordítsanak az illegális szemetelőkre.
Bárány István szintén kiemelte a városrendészek fontosságát.
Debreceni Zsolt, a Városrendészet igazgatója válaszolt a felmerülő kérdésekre, észrevételekre. A szakember elmondta: két helyen is lesz városrendészeti pihenő, a Köztelek és a Déry Tibor utcákban, utóbbi kialakítása azonban várhatóan később történik majd meg.
Dr. Dézsi Csaba András az Iszkápa-közben elhelyezett lakókonténerekről érdeklődött. Az igazgató elmondta: jelenleg is laknak ott munkatársaik, ezáltal az évek óta súlyos problémaként jelenlévő szemetelés megszűnt.
Diligens Tibor szólt hozzá a témához. A képviselő azt kérdezte; a dohányboltok környékén állandó probléma a köztéri italozás, mit lehetne ezzel tenni? Debreceni Zsolt elmondta: visszatérő ellenőrzéseket végeznek az érintett környékeken, és szankcionálják a szabálysértőket.
Dr. Dézsi Csaba András elmondta: fontos észrevételek hangzottak el, be fogják gyűjteni a javaslatokat, amiket a parlamenti képviselők elé terjesztenek majd, hogy szigorúbban szabályozzák ezeket a szituációkat. A polgármester kiemelte: a város közbiztonsága javult, kiváló a kapcsolat a rendőrséggel és a polgárőrséggel.
“Háború van a szomszédban, és mi is befogadtunk 200 menekültet” – emelte ki a polgármester. Kérte a városvezető a városrendészetet, hogy állandó jelenlétet biztosítsanak a Zrínyi utcai volt kórházban elhelyezett menekülteknél.
A képviselők ezután elfogadták a Városrendészet beszámolóját.
10:40 – Az ötödik napirendi pontban Győr Város Levéltárának tavalyi beszámolójának elfogadásáról és idei munkatervéről szavaznak a képviselők. Hozzászólás nem érkezett. A polgármester kiemelte: elégedett a Levéltár munkájával, ami talán nem annyira látványos, de rendkívül hasznos. A képviselők elfogadták a javaslatot, igaz, második szavazást kellett kérni, Szabó Jenő véletlenül nem szavazott. “Jó reggelt kívánok!” – kommentálta Dr. Dézsi Csaba András.
10:42 – A hatodik napirendi pont a városban sikeresen működő KEF (Kábítószer Egyeztető Fórum) munkáját érinti.
Dr. Laczkovits-Takács Tímea kért szót, akinek dr. Dézsi Csaba András gratulált doktori fokozatának megszerzéséhez. A képviselő ismertette a KEF munkáját, reményét fejezve ki, hogy továbbra is eredményesen tudnak dolgozni. A képviselők ezután elfogadták a beszámolót.
10:45 – A hetedik napirendi pontban a WHO Egészséges Városok Programban foglalt munkaterv elfogadásáról szavaznak. Dr. Laczkovits-Takács Tímea szólalt fel ismét, “Sokszor nem is tudják, milyen fontos és sokrétű feladatot lát el a Program” – mutatott rá a képviselő, aki több programelemet is ismertetett a tavalyi évből. Dr. Laczkovits-Takács Tímea felhívta a figyelmet az Egészséges Győrtért Facebook-oldalra, mely szintén a program keretein belül jött létre.
A képviselők elfogadták a beszámolót. “Egyre kevesebben vagyunk” – jelezte a polgármester, 18 képviselő szavazott.
10:48 – A nyolcadik napirendi pont a Család- és Gyermekjóléti Központ igazgatójáról dönt. Pályázatot egyedül a jelenlegi vezető, Rákosi-Tóth Rita adott be, így a szavazás csupán formalitás volt.
10:48 – A kilencedik napirendi pont ismét a közétkeztetéssel kapcsolatos, ezúttal azonban a saját konyhával rendelkező intézmények igényeit igazítják a megemelkedett árakhoz. A képviselők elfogadták a határozatot.
10:49 – A tizedik napirendi pont arról szól, hogy a város támogatást nyújtson-e a Győri Katasztrófavédelmi Kirendeltségnek. A támogatás összege 2 millió forint. Hozzászólás nem érkezett, megszavazták a támogatást.
10:49 – A tizenegyedik napirendi pont a településrendezésről szól. A javaslat szerint a 81-es út és az Alsókert utca közötti terület egy részét beépítésre szánt területté kell nyilvánítani, melyet szakértői véleménnyel támasztanak alá. A polgármester érezhetően kivárt, teret adva a kérdéseknek, de hozzászólás nem érkezett, a testület megszavazta a határozatot.
10:50 – A tizenkettedik napirendi pontban több korábbi közgyűlési döntés végrehajtásáról szavaznak a képviselők, kérdés nem hangzott el.
10:51 -A tizenharmadik napirendi pont a polgármesterre bízott döntésekről tájékoztat, ezek között ingatlanügyek és fejlesztési döntések is találhatóak. Kérdés nem hangzott el, elfogadták a határozatot.
A tizennegyedik, egyben utolsó napirendi pontban a bizottsági döntésekről tájékoztatnak.
A közgyűlés ezzel véget ért. A napirendi pontok után Glázer Tímea kért szót, aki az ukrán menekültekkel kapcsolatban: szerinte már többen vannak a városban, mint kétszázan. Akik nem jelentkeznek be, miért nem jelentkeznek be, mi lesz velük, hol tartózkodnak? – tette fel a kérdést a képviselő. Glázer Tímea a vasútállomásnál felállított segélypontról is kérdezett: miért nincsenek nyitva állandóan a konténerek?
Dr. Pergel Elza válaszolt. “Olyan helyzetben vagyunk, amire nem készültünk és amit nem vártunk” – szögezte le az alpolgármester. Ma reggeli információ, hogy 272 főt fogadott be a város – mondta el dr. Pergel Elza. Természetesen nem ennyi a menekült Győrben, akikre rálátásunk van, az tegnap 600-800 fő volt, a mai nap elérhetjük az 1000 főt is – jelezte előre az alpolgármester.
Akik hozzánk eljutnak, azoknak az elhelyezését próbáljuk megoldani, de ez nem egyszerű feladat – foglalta össze dr. Pergel Elza. “Amikor arról beszélünk, hogy egy munkavállaló ellátását kell biztosítani, a nagy család miatt akár 15-20 főről is beszélhetünk ilyenkor” – ismertette az alpolgármester, aki abban látná a megoldást, ha nem önkormányzati intézményben helyeznék el a menekülteket, egyúttal a kormányzati intézkedések fontosságát sürgette. Az alpolgármester kiemelte, hogy iskolai tornatermek, önkormányzati épületek átmeneti szállásként használhatóak csak, de nem erre valóak. Dr. Pergel Elza külön megköszönte a győri lakosok, vállalkozások, cégek adományait.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos