Korompáky Mária Valéria, az Egészséges Nemzedékért Alapítvány ügyvezető titkára az elmúlt hetekben az államalapítás alkalmából a Magyar Ezüst Érdemkeresztet vehette át Budapesten, ezt megelőzően pedig a győri Semmelweis-napi ünnepségen a Győri Városháza Ezüst emlékérmével ismerték el munkáját.
– Gondolom, meglepetés volt a két díj, mit szólt hozzá?
– Nagyon boldog vagyok, hogy ezt megérhettem, mert nagyon hosszú és kihívásokkal teli nehéz utat tettem meg eddig, de úgy érzem, a becsületes és kitartó munkám gyümölcse ezzel beérett.
– Meséljen erről az útról, hogyan jutott el idáig?
– A rendszerváltás óta a Polgármesteri Hivatal Jogi és Önkormányzati Irodáján dolgoztam, mellette esténként kezdtem el foglalkozni az egészségüggyel. Szintén a rendszerváltás időszakához kapcsolódóan jött létre dr. Schmidt Péter főorvos elnökletével a közhasznú szervezetként működő, országos hírnevet szerzett „Egészséges Nemzedékért” Alapítvány, melynek a mai napig is ügyvezető titkára vagyok. A főorvos úr indított el ezen az úton. Az alapítvány fő tevékenysége rangos előadók közreműködésével a háziorvosok, a belgyógyászok, és a foglalkozás-egészségügyi orvosok naprakész tájékoztatása Alapellátási Szabadegyetem formájában. Feladatom az orvosok számára az egynapos, illetve a háromnapos, kötelezően szinten tartó továbbképzések megszervezése, illetve lebonyolítása. Eleinte ez a munka nagy kihívást jelentett számomra, hiszen előtte műszaki területen dolgoztam és még ismeretlen volt az egészségügyi pálya. Aztán magánerőből, logikai gondolkodással, helyi orvosok segítségével megtaláltam a megfelelő utat és a most kezdődő tanévben az Alapellátási Szabadegyetem 269. továbbképzését tartjuk október 19-én.
– Emellett a szervezési munka mellett számos más feladatot is vállal.
– 1993-ban létrehoztam a Győri Egészségnevelési Egyesületet, szoros együttműködést alakítottam ki a „Káros szenvedélyek ellen határok nélkül” című galántai kezdeményezésű járási egészségnevelési szakemberekkel. Rajzkiállítást hirdettünk meg alkohol-, drog- és dohányzásellenes témakörben a 3–18 éves korú gyermekeknek. Ezeket az alkotásokat hazánk különböző településein, illetve számos külföldi nagyvárosokban mutattuk be. Ez a kezdeményezés is mind a mai napig működik. Ezen túlmenően minden évben segítek megszervezni a betegek világnapját, a Semmelweis-napot és a Baross Gáborra emlékező ünnepségeket is.
– Civil közösségi munkavégzése, vallási elkötelezettsége és karitatív tevékenysége kapcsán is elismerték.
– Az elmúlt évtizedekben átvehettem a Pápai Páriz Diploma Honoris Lustri kitüntetést, a Pro Caritate díjat, felvételt nyertem a Jeruzsálemi Szent Lázár Katonai és Kórházi Lovagrend tagjainak sorába. Mindezek után áldás is érkezett életemre és beköltözött az otthonomba. Közvetlenül a Vatikánvárosból – és annak pecsétjével ellátva – 2017. július 26-i keltezéssel Őszentsége Ferenc pápa szívből adta életemre apostoli áldását, kérve a mennyei kegyelmek, bőségek kiáradását és a Boldogságos Szűz Mária folytonos anyai pártfogását.
– Fitt nagymamaként, nyugdíjasként hogyan telnek a napjai?
– Aktív nyugdíjas vagyok, és két unoka – 11 és 13 évesek – boldog nagymamája.Igyekszem velük minél több időt tölteni, aktív programokat szervezni. Az elfoglaltságaim melletttermészetesen szánok időt a mozgásra is, fiatalon szer- és talajtornáztam, néhány évig versenyúszó is voltam, aerobikoztam, manapság is tornázom. Rendszeresen minden vasárnap délben a családdal megyünk templomba,ahol az unokáim ministrálnak.