Kortalan hagyományőrzés a Duna mentén

J. Kovács Andrea Fotó: MekliZ Fotóstúdió
2024.09.27. 08:20

Majális – Duna menti hagyományok és Ki-Mit-Tud? – kulturális kirándulás a határ menti térségben címmel rendezett két nagy sikerű rendezvényt egy uniós pályázatnak köszönhetően a győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény.

A győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény és a somorjai Ambrózia Idősek Otthona idősei április 24-én Duna menti hagyományok címmel tartottak majálist. A résztvevők felelevenítették az ünnepkörhöz kapcsolódó hagyományaikat és megtapasztalhatták a közösség építő erejét. A programban helyet kaptak olyan tradicionális események, mint a májusfa-állítás, de megjelentek innovatív játékos feladatok is, amelyek a virtuális valóságba kalauzolták el az időseket. A program célja a közösségépítés volt, amelyre a hagyományok őrzése és ápolása, az új dolgok közös felfedezése és kipróbálása kiváló lehetőséget teremtett. A határ menti térségekben élők népi kultúrájának bemutatásával a rendezvény hozzájárult ahhoz, hogy a fiatalabb generációk is megismerhessék, megőrizhessék ezen európai értékeket. A hagyományőrzés mellett az „Utazás az ismeretlenbe” programon keresztül a nyugdíjasok tanulhattak a tudatos energiafelhasználásról, a mesterséges intelligencia és a virtuális valóság hasznosságáról.

Az eseményt az Interreg Magyarország–Szlovákia Program Kisprojekt Alapja támogatta.

A másik nagy sikerű program a Ki-Mit-Tud? vetélkedő volt szeptember 17-én, amelyen a győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézmény és a somorjai Domov Seniorov Ambrózia Idősek Otthona idősei vettek részt. Az esemény célja a hagyományok ápolása, a kulturális értékek megőrzése volt. A szépkorúak színvonalas programokkal készültek, előadásokkal, versekkel, énekekkel idézték fel a térségük élő hagyományait, kulturális értékeiket.

A rendezvény keretében került sor a két szervezet közötti együttműködési megállapodás aláírására, amely hosszú távon erősíti meg a két intézmény közös munkálkodását. A megállapodás szerint együtt dolgoznak annak érdekében, hogy a határ két oldalán élő idős emberek életminősége javuljon és érdekeik érvényesítése és védelme teret kapjon a döntéshozatali folyamatokban.

Mindkét program hozzájárult a határon átnyúló kapcsolatok fejlesztéséhez, hiszen a hagyományok ápolása, a közös tanulás és közös élmények hosszú távon elkísérik a résztvevőket, megalapozva ezzel a partnerek további kapcsolatainak és együttműködési színtereinek fejlesztését.

A rendezvény az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapjának támogatásával, a HUSK/SPF/2301/3.2/127 azonosítószámú pályázat keretében valósult meg.

(x)

Kapcsolódó témák: #EESZI | #Győr |