A Kőváros, kőemberek emlékműnél is fejet hajtottak a 80 éve történt bombatámadások áldozataira emlékezve, szombaton. Az emlékparkot Rosta S. Csaba építész tervezte, ami egy becsapódó bombát és a maga után hagyott pusztítást ábrázolja Révfaluban. Az építész sokat beszélgetett a révfalusiakkal az őket ért háborús veszteségekről, ekkor ismerte meg Dániel Gyulát, az egyik túlélőt, aki 1944. április 13-án nem ment be a torkos kerti bunkerbe - ahol számos ember vesztette életét - hanem gyermekként, akkor még nem értette, mi történik, szinte csodálta a pusztítást, így élte túl a légicsapásokat.
1997-ben a város és civil szervezetek összefogásával jöhetett létre a park, ahol az emlékezés virágait helyezték el a város, a múzeum, a polgári védelmi kirendeltség vezetői, valamint Rosta S. Csaba.
A megemlékezésen a polgármester, dr. Dézsi Csaba András felidézte, hogy nemrégiben a múzeum és a polgári védelmi kirendeltség munkatársaival együtt találtak meg Écs mellett egy amerikai bombázó repülő maradványait. “Az a repülő is ilyen bombatölcséreket hagyott maga után, mint ez az emlékmű, amely a szörnyű napra emlékezve rengeteg traumát, sérelmet idéz fel a győriekben. Ez volt az egyik legnagyobb trauma városunk életében, több száz halott és több, mint ezer sebesült egyetlen nap alatt. Csepi Lászlóval szoktuk kalauzolni az embereket ezekre a vakond túrákra, ahol tulajdonképpen Győr alatt vezetnek az utak és mindig látjuk, hogy mennyire megérinti az embereket, amikor légópincéket mutatunk be nekik, azokat a helyeket, ahol elődeink megbújtak a légicsapások elől. Ilyenkor úgy látni rajtuk, hogy mi lenne ha, és amikor belegondolunk, hogy közelben háború dúl, szinte beleborzongunk” -mesélte a városvezető, aki hozzátette, hogy egész Magyarország és Győr is a béke pártján áll, hiszen a háborúnak véget kell vetni.
Az emlékműnél maga a megálmodó is fejet hajtott családjával. “Ezzel a parkkal a közösségnek is szerettünk volna maradandót alkotni. Ez a park segít a felejtésben. Április 13-a, a trauma napja, de a további 364 napban szerettük volna, ha ez a révfalusi közösségeket szolgálja. Szerintem elértük a célt, hiszen van hol évről-évre emlékezni, de a többi napon szerelmespárok, gyerekek, idősek időznek itt, ülnek le, és ha már itt járnak, megnézik a feliratokat és visszaidézhetik a történelem eme szomorú, de felejthetetlen történését” – emelte ki Rosta S. Csaba.
Galéria: Ács Tamás