Június 4-e, a nemzeti összetartozás napja, az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, nemzeti emléknap hazánkban, melyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés. Győrben pénteken délelőtt, az Országzászló- emlékműnél tartott különleges megemlékezést az önkormányzat.
Az első világháborút lezáró, Magyarországra vonatkozó békeszerződés értelmében Felvidéket, Kárpátalját, Erdélyt, Délvidéket és Horvátországot más országokhoz csatolták. Az ország egyik napról a másikra elveszítette területének 2/3-át, lakosságának felét. Három és fél millió ember rekedt a határainkon túl. Ez a nap sokáig gyásznap volt a magyarok életében. A magyar országgyűlés 2010-ben iktatta törvénybe a nemzeti összetartozás napját, ami azt fejezi ki, hogy államhatároktól függetlenül minden magyar a nemzet része. Országgyűlés a törvény elfogadásával kinyilvánította: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.
Pénteken az Országzászló-emlékműnél dr. Dézsi Csaba András polgármester mondott ünnepi beszédet, aki kiemelte: egy nép életében és fennmaradásában fontos a múltja, de még fontosabb a jövője. Egy nemzet tagjait bármennyire is elválasztják egymástól az országhatárok, az számít, hogy mennyire figyelnek egymásra, mennyire gondolkodnak közösen a világ sorsáról és ez az az összefogás, amely egy nemzet fennmaradását szolgálja.
A politikus beszélt a szomszédunkban dúló orosz-ukrán háborúról is. „Amikor háború dúl a szomszédban, tudni kell, hogy ott magyarok halnak meg, eddig több százan vesztették életüket. Több száz menekültet pedig befogadott Győr is e háború miatt. Segítettünk, hiszen egy nemzethez tartozni azt is jelenti, hogy segítünk egymásnak.”
„Mi magyarok fogjunk össze, és ne csak ezen a napon gondoljunk az összetartozásra, hanem nap, mint nap törekedjünk arra, hogy minél inkább egységben éljen a nemzet, ez a jövő, a megmaradásunk záloga.” – hangsúlyozta dr. Dézsi Csaba András.
Az összetartozás jeleként postagalambokat engedtek el, amelyek győri fiatok békeüzeneteit viszik el hazájukba, az egykori magyar honba. Az üzenet az, hogy hallgassanak el a fegyverek és ünnepelje a béke magasztos csendje népeink összetartozását. – zárta gondolatait a polgármester.
A beszédet követően diákok mondták el, mit jelent számukra a béke, majd újabb, több száz postagalambot röptettek el a béke üzenetével a városháza elől.
Az ünnepi műsorban közreműködött a Rábca Néptáncegyüttes és Németh Dénes és zenekara, Sík Frida és Sárközi József a Győri Nemzeti Színház művészei, valamint a Hoppáré Zenekar.
Galéria: O. Jakócs Péter
Tv-s szerkesztő: Ficsór Dávid