A volt Győri Kekszgyár egykori raktárépülete, a "Kocka". 2022 elején számoltunk be róla, hogy új funkciót kap az ikonikus épület a Mosoni-Duna partján. A felújításnak és az építkezésnek vége, a Széchenyi István Egyetem kutatási és fejlesztési központjában pedig hamarosan megkezdik a munkát.
Ahogy arról 2022 januárjában beszámoltunk, a Széchenyi István Egyetemhez került épület fejlesztési központ lesz, innovációs és kutatóközponti célokat lát majd el. Az épület hat szintjén, összesen közel 4000 négyzetméteren folyik majd a munka. Az épület átadója november 7-én, kedden történt, ugyanakkor kiemelték: még zajlanak munkálatok az épületben, de fontosnak tartották, hogy megünnepeljék ezt a fontos mérföldkövet.
Dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke azt mondta: megújult és új funkciót kapott az épület, és az elmúlt években sokkal gyorsabban változik a világ, ebben a világban pedig minden intézménynek meg kell találnia a helyét és szerepét. „Az Innovációs Park egy emblematikus épület, köszönjük dr. Palkovics Lászlónak, hogy a kezdetek óta támogatja ezt a projektet” – emelte ki dr. Filep Bálint, utalva rá, hogy a jelenleg az egyetemi kuratórium elnökeként dolgozó dr. Palkovics László még miniszterként indította el a beruházást. Dr. Filep Bálint emlékeztetett arra: közel 14 ezres a hallgatói közössége az egyetemnek, ebből csaknem 1000 fő külföldi, és az egyetem egyre tovább fejlődik, elég csak a mosonmagyaróvári karra, vagy a ZalaZone-on történő kutatásokra gondolni. „Egyetemünk a világ legjobb egyetemeinek felső 5 százalékába tartozik” – emelte ki az egyetemi vezető. Az Audi is beköltözik az innovációs parkba, és az egyetem is helyett kapott az Audin belül – árulta el a fontos együttműködés részleteit dr. Filep Bálint.
Kolossváry Tamás, az Innovációs Park igazgatója elmondta: az épületet egyedülálló építészeti megoldással egy LED-háló fedi be. A belső területeken 3860 négyzetméteren több funkció is helyet kap: a kutatás és fejlesztési projektek mellett vállalkozásfejlesztés, vendéglátás, és egyéb szolgáltatások is elérhetőek lesznek. Helyet kap az Audi is, itt hallgatók és mérnökök dolgozhatnak együtt az egyetem és a gyártócég közös munkáiban.
Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter is köszöntőt mondott. Mint kiemelte, Győr mindig is Magyarország kiemelkedő városa volt, nemcsak fekvése miatt, hanem mert a városban mindig jó döntéseket hoztak. A miniszter arról is beszélt: hatást kell elérni, és ez alatt érthetjük az intellektuális, a társadalmi és a gazdasági hatást is. Az innováció azonban, a kutatás-fejlesztés hosszabb távon hozza meg ezeket a hatásokat. Csák János hangsúlyozta: a külföldi diákok és oktatók a fejlődést és a jövőt jelentik, így ezt a fajta bővítést ő támogatja, ugyanis Magyarországnak érdeke, hogy a világ részeként működjön. A jövőre vonatkozóan a miniszter elmondta: a világ több mint 200 országából Magyarország célja, hogy az innováció terén az első tízben legyen. Magyarország a gazdasági komplexitást vizsgáló kutatásokban rendre a 8. és a 15. hely között végez – hívta fel a figyelmet a miniszter.
Győr nem vidéki város. Győr egy centrum, Budapest, Pozsony és Bécs között – szögezte le Csák János, aki azt is elmondta: ezt a jövőben is meg fogják erősíteni, és virtuálisan is ki fogják alakítani, a magyar kutatási hálózaton keresztül. „Győr a remény helye” – tette hozzá a miniszter.
Prof. dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere beszédében úgy fogalmazott: az egyetemi kuratórium ülésén új szak indításáról döntöttek, utána az Audiban az elektromos motorok gyártásának indulását tekintették meg, végül pedig átadják az innovációs park épületét. „Győrben jó polgármesternek lenni” – szögezte le dr. Dézsi Csaba András. A polgármester visszaemlékezett arra, hogy annak idején még tüntettek ellene, hogy ne zárják be a kekszgyárat, majd az épület reménytelenül állt sokáig, most mégis a tudomány szolgálatába állhat. A város vezetője arra is rámutatott: Sziget városrész folyamatosan fejlődik, és ez a dinamizmus a jövőben is adott lesz. Dr. Dézsi Csaba András megerősítette a korábban elhangzottakat: a cél a világelitbe kerülés, ahogy Győr bizonyos területeken már most is oda tartozik, hiszen a motorgyártást tekintve a világ legnagyobb gyára itt van a városban.
Simon Róbert Balázs, Győr országgyűlési képviselője azt idézte fel, hogy öt évvel ezelőtt hoztak döntést arról, hogy a kekszgyár egykori területét a magyar állam megvásárolja, majd azt átadták a Széchenyi István Egyetemnek. Az egyetem addigi területei megteltek, így szükséges volt a bővítés, a jövőt illetően pedig reméli, hogy az itt végzett kutatások nagyban hozzájárulnak majd a magyar gazdaság eredményeihez.
Alfons Dintner, az Audi Hungaria Zrt. igazgatóságának elnöke szintén üdvözölte a beruházást. Ez egy erőt sugárzó, nagyszerű objektum, és szerencsésnek érezheti magát az, aki itt fog dolgozni – emelte ki Alfons Dintner. A német szakember kiemelte: ezen a héten több mindent ünnepelhetnek, és ez nagyszerű dolog – utalt az Audiban bejelentett elektromotor-gyártásra, amelyet egybekötöttek a vállalat magyarországi jelenlétének 30 éves évfordulójával is.
„Amikor anno megnyitottuk a győri gyárat, az akkori vezetőink közül már voltak olyanok, akik itt, Győrben végeztek. Most a 2200 mérnökünkből több, mint a felük a győri egyetemen végzett” – hangsúlyozta a Széchenyi István Egyetem és az Audi közötti együttműködés mértékét Alfons Dintner. „Számos olyan innováció és találmány van még előttünk, amelyeket nem is ismerünk. Biztos vagyok benne, hogy nem egy közülük ebben az épületben fog létrejönni” – tekintett előre Alfons Dintner.
A résztvevő felek ezután aláírták egy stratégiai megállapodást az Audi és az egyetem között, amely megerősíti és megújítja azt a szoros kooperációt, amely Győr javát is szolgálja.
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka
Galéria: Ács Tamás