Számos rendezvény zajlik szombaton Győrben. Az egyik leglátványosabb a nyolcadik alkalommal életre hívott Győri Lovas Nemzetőrök Napja, melynek célja a hazaszeretetre és a honvédelemre való nevelés, valamint Győr 750-es jubileumának méltó megünneplése.
A rendezvény főszervezője a Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasz Egyesület, Vígh Attila vezetésével, és a Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum Szakképző Iskola és Kollégium, mely a többek között a helyszínt biztosítja.
Az ünnepélyes megnyitón a program fővédnöke dr. Dézsi Csaba András köszöntötte a résztvevőket. Győr polgármestere azt mondta, Magyarország földrajzilag olyan helyet foglal el Európában, melynek következtében történelmünk során mindig küzdenünk kellett valaki ellen, mindig meg kellett védenünk a hazát. Csak magunkra számíthattunk és nincs ez másként napjainkban sem.
„Nagyra tartom azokat az embereket, akik a hagyományainkat őrzik, mert a mai globalista világban eltűnőben vannak azok az értékek, amiket őseink megteremtettek. Ezeket meg kell őriznünk az utókornak, ezért is nagyon fontosak az ilyen egyesületek és rendezvények” -mondta a polgármester.
Kara Ákos országgyűlési képviselő is méltatta a Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasz Egyesületet, és annak értékteremtő és értékmegőrző tevékenységét.
A Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója megköszönte az egészségügyben dolgozók áldozatos munkáját, mellyel hozzájárultak ahhoz, hogy ez a rendezvény korlátozások nélkül megvalósuljon. Csiszár Rudolf elmondta, nagy örömmel tölti el, hogy az intézmény a nemzetőrök napja helyszínéül szolgálhat, így méltóképpen emlékezhetnek meg a múltról.
Az egész napos eseményen számos látványos bemutatót tekinthettek meg az érdeklődők. Különböző korok izgalmas csatajeleneteit idézték fel és rekonstruálták a programra érkező szakaszok. A honfoglalás korába a Révkomáromból érkező Kassai Lovasíjász Iskola Sereghy Törzse kalauzolta el a nézőket. A középkort az őrbottyáni Equitatus Lovas Klub idézte meg. A Fonyódi Múzeum és Helytörténeti Egyesület – I. Fonyódi Gyermekhuszár és Tüzér Szakasz és a Győri Lovas Nemzetőr Díszszakasz Egyesület az 1848–49-es szabadságharc csataterét elevenítette fel. A Pápai 7. Huszáregyesület és a Szombathelyi 11. Huszár Hagyományőrző Egyesület a második világháborút mutatta be. A nap során bemutatkoztak a MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezred 19. Szalontai Ferenc Területvédelmi Zászlóaljának önkéntes területvédelmi tartalékos katonái is.
Galéria: Ács Tamás
Televíziós szerkesztő: Zombai-Kovács Ákos