Ijesztően hangzik a kismamák körében a terhességi cukorbetegség, így ideje volt, hogy dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvossal ebben a témában is beszélgessünk a legfontosabb tudnivalókról.
„Terhességi diabétesznek és 4-es típusú cukorbetegségnek is hívják. Jellemzője az áldott állapot alatt lévő magas vércukorszint, amelyet először csökkent glükóztoleranciaként diagnosztizálnak. A nők 7-8 százalékánál jelentkezik, főként a 20-24. hét környékén, a szülés után pedig megszűnik” – kezdte a doktornő, majd azzal folytatta, hogy mi okozza.
A terhesség idején több hormonnak is fokozott a kiválasztása. Ez igaz az ösztrogénre, a kortizolra, a progeszteronra és a prolaktinra is, hogy csak párat említsünk. Ezek pedig ellentétesen hatnak az inzulinra, így egyre magasabb szintű inzulinrezisztenciát okoznak. Ezt sokszor a hasnyálmirigy már tudja ellensúlyozni azzal, hogy megnöveli az inzulin felszabadulását, így emelkedett vércukorszintet tapasztalhatunk és kialakul a terhességi cukorbetegség.
Itt is beszélhetünk rizikófaktorokról, amelyek között meg kell említeni: a terhességi előtti túlsúlyt (BMI>27), a 30 év feletti életkort, a PCOS-t, a 2-es típusú cukorbetegségre való hajlamot, a korábbi terhességi cukorbetegséget, a jelentős súlygyarapodást a terhesség alatt, a terhesség előtti csökkent glükóztoleranciát, háromnál több ismeretlen okú vetélést, illetve egy korábbi szülést, ahol a gyermek súlya túllépte a 4100 grammot.
„A betegség általában tünetmentes, illetve az érintettek gyakran panaszkodnak hízásra, erős szomjúságra és gyakori vizelési ingerre, amelyek más betegségekre is jellemzők, így a vérvételt javasoljuk. Egyébként hazánkban kötelező a 22–28. hét közötti időben a terheléses vércukorvizsgálat (OGTT). Megnézzük a határérték feletti számokat, s utána alkotunk véleményt. Akkor kell figyelni, ha az éhgyomri érték 6 feletti, a 120 perces érték pedig 7,8 feletti” – ismertette a doktornő.
Ha valakinél az orvos terhességi cukorbetegséget diagnosztizált, akkor kezelni kell az állapotot. Ennek célja, hogy a vércukorszintet a lehető legideálisabb közelébe hozzák, amely a kismama és a baba érdekében is fontos.
„Összehangolt munka szükséges, amelyben részt vesz egy diabetológus szakorvos, egy dietetikus és egy mozgásterapeuta, meg persze a kismama együttműködése is elengedhetetlen. Az így összeállt kis csapat a terhesgondozást végző nőgyógyászt folyamatosan tájékoztatva dolgoznak a javuláson. A kismamára két hét szigorú 160 grammos szénhidrátdiéta vár, s közvetlenül az étkezés előtt, majd utána egy órával vércukorszintmérést kell végeznie, amelyeket rögzít, hogy a diabetológus értékelni tudja azokat. A döntés így születhet meg, hogy kell-e inzulinterápia, vagy „csak” a diéta fegyelmezett betartása és rendszeres testmozgás a szükséges. Tehát a szigorú diéta, a megszabott rendszeres testmozgás, és ha elengedhetetlen, akkor az inzulinterápia hármasa adja a kulcsot a szövődmények elkerülésében. S mivel a téma nagyon fontos és sokakat érdekel, legközelebb a diétáról, a vércukorszintmérésről, a szülés utáni nyomon követésről és arról is beszélünk, milyen kockázatai lehetnek annak, ha valaki nem követi az orvosok és szakemberek utasításait” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes.