Itt a nyár, vége az ovis foglalkozásoknak, esetleg nyaral a család, mégis a szülőnek megnyugtató, ha segíthetnek, hogy a gyermekük tisztábban képezze a hangokat. Ehhez ad tanácsokat a szünetre Sárosdi Virág. A gyógypedagógus-logopédus skillo.hu oldalán rengeteg hasznos ötletet sorol fel, amivel a kicsik játszva fejlődnek, s nem is érzik, hogy éppen „dolgoznak”.
Amíg tartott az ovi, azokkal a gyerekekkel, akiknek szükségük volt rá, gyógypedagógus foglalkozott, hogy csiszolódjon a kiejtésük. A szakemberek a koronavírus miatti intézménybezárások idején sem engedték el a szülők kezét, online feladatokkal igyekeztek segíteni az otthoni munkát, a nyári szünet alatt azonban a foglalkozások szünetelnek.
Sárosdi Virág egyik blogbejegyzésében olyan gyakorlatokat szedett össze, amelyek egészen biztosan nem okoznak kárt az eddig elért eredményekben.
A logopédus többek között azt tanácsolja, nyugodtan fagyizzanak sokat a gyerekek.
Erősíti a nyelvmozgást, ha az ízletes finomságot úgy akarja elfogyasztani, hogy ne csöpögjön, ne legyen maszatos. A szülőknek azt ajánlja, ne törölgessék a kicsik száját, inkább ösztönözzék őket arra, hogy nyalják le a fagyit.
„Fújjatok buborékot! Grimaszoljatok a tükör előtt! Játsszátok, hogy utánozni kell egymást! Utánozzátok az állatok, mentőautó, repülőgép hangjait! Beszélgessetek robotnyelven, mondjuk szótagolva! Tanuljatok meg fütyülni!” – sorolta Sárosdi Virág.
A szakember javasolja azt is, legyen fogmosás minden étkezés után. Fontos, hogy a szülő kísérje szavakkal a műveletet, például: most megmosod a felső fogsorod belső részét, megmosod a felső fogsorod külső részét.
„Ez azért hasznos, mert így megtanul a gyermek tájékozódni a szájtérben, és pontosabban, tudatosabban lesz képes irányítani a megfelelő mozdulatokat a szeptemberi foglalkozásokon” – mondta Virág.
Kell az ének, a sok dalolás, mert amikor éneklünk, tisztábban ejtjük a hangokat.
Sárosdi Virág tanácsa, hogy használjanak a gyerekek szívószálat bizonyos ételekhez is, sűrű joghurt, hígabb tejbegríz jó erre a célra. Ez megdolgoztatja az izmokat. Jó mulatság a szájról olvasós játék. Anya némán, nagyon erőteljesen artikulálva mond valamit, a gyermeknek pedig ki kell találnia. Ezután szerepcsere.
„A játékos gyakorlattal sokat ügyesíthetjük a beszédszerveket” – mutatott rá Sárosdi Virág.