Nem adhatok mást, csak mi lényegem – címmel kicsi, de számos érdekességet kínáló tárlat nyílt a Rómer Flóris Múzeum rendezésében a győri Borsos házban. A kamarakiállítás a magyar irodalom legjelentősebb drámájának alkotója, a 200 éve született Madách Imre előtt tiszteleg.
A megnyitón résztvevőket dr. Pergel Elza köszöntötte. Az alpolgármester hangsúlyozta: kell, hogy tudjuk, élt egy Madách Imre, akinek az volt a legfontosabb, hogy azt a csodát, amit ő az emberiségről gondolt, megfogalmazza és közkinccsé tegye. „A cél halál, az élet küzdelem, s az ember célja e küzdés maga” – a tizenharmadik szín mondata az egész életünket magába foglalja.
A jelenlévő középiskolásokat arra biztatta, hogy olvassák Madáchot, mert évtizedek múlva is meríthetnek belőle.
A kiállítást a két kurátor, dr. Matusné dr. Nemes Zsanett és Szalai Zsolt mutatta be.
Az ember tragédiája című dráma irodalmi műveink közül az egyik legismertebb külföldön. Több mint 60 nyelvre fordították le, így például japánra, héberre, törökre, arabra és örményre is. Rendszeresen szerepel a színházak műsorán, a történelmi Magyarország területén eddig 1500 premiert ért meg. Ám nemcsak hazánkban népszerű, hanem szerte a világon, nemrégiben a Fülöp-szigeteken is bemutatták.
A mű a képzőművészeket is sokszor megihlette, erről tanúskodik számtalan illusztráció és karikatúra, melyekből szintén láthatunk válogatást. Az 1970-es években a Lúdas Matyi című hetilap sorozatot indított a drámából vett idézetek aktualizált karikatúráiból.
A tárlat december 30-ig tekinthető meg a Borsos Miklós Időszaki Kiállítótérben (Apor Vilmos püspök tere 2.), hétfő kivételével mindennap 10-18 óráig.
Galéria: Mekliz Fotó/Kasza Fruzsina
TV-s szerkesztő: Kárpát Zsolt