Régóta várt fejlesztésről számolt be dr. Dézsi Csaba András polgármester és a Városrendészet Győr vezetése június 20-án a Külső-Veszprémi út egyik hatalmas, még meglehetősen üres telephelyén: mostantól itt tudják ideiglenesen tárolni a város közigazgatási területén sorsára hagyott autókat.
A méretes, kerítéssel körbekerített placcon egyelőre mintegy 20 darab autó vesztegel, ám hamarosan rohamosan megnő a számuk, hiszen a Városrendészet Győr munkatársai és az általuk megbízott autószállítók folyamatosan gyűjtik be azokat az autókat, amelyet vagy járőrözés során fedeznek fel, vagy lakossági bejelentésre keresnek fel.
„Rendszeresen és nagyon sok panasz érkezett, hogy számos parkolóhelyet foglalnak el gazdátlan vagy éppen roncsautók” – kezdte dr. Dézsi Csaba András polgármester, majd azzal folytatta, hogy a bejelentések jogi hátterét megvizsgálták a városrendészet szakemberei és ahol erre lehetőség volt, intézkedtek. „Így, hogy sikerült egy ekkora területet kibérelni, minden adott ahhoz, hogy eltűnjenek a sorsukra hagyott járművek az utcákról, tehát tovább folytatjuk Győr rendbetételét! Itt most körülbelül 20 autó látható, már ennyivel is több parkolóhely szabadult fel a városban” – hangsúlyozta a polgármester.
Az elszállítható autóknak egyébként három típusa van, ezt Miletics Mór, a városrendészet szakmai igazgatója mondta el a Győr+ Média érdeklődésére. „Vannak a roncsautók, a lejárt műszakis kocsik és a tilosban parkolók járművek. Elszállítás előtt minden esetben rendszám, vagy alvázszám alapján értesítjük az utolsó ismert tulajt, tehát itt is csak és kizárólag jogszerűen járnak el a rendészeink. Persze még a telephelyről is van visszaút: ha jelentkezik a tulaj és kifizeti a szállítási és a tárolási költséget, akkor elviheti az autóját. A tárolási költség jogszabályban meghatározott és napi 1200 forintra jön ki.” – részletezte a szakmai igazgató, majd arra is kitért, hogy mi lesz a telephelyen veszteglő autókkal.
„Törvényileg 180 napon keresztül tárolnunk kell őket. Mielőtt ez az idősáv lejárna, még egyszer értesítjük az utolsó ismert tulajdonost. Ha továbbra sincs jelentkezés, egy igazságügyi szakértői vélemény után a következőket tehetjük: ha roncsautóról van szó, vagy annyira rossz állapotban van, akkor a megfelelő helyen bezúzzák és véget ért a történet. Ha menthető és javítható, akkor elvégeztetjük a szükséges szereléseket és a városrendészet értékesítheti őket, majd a bevételt megfelelő módon visszaforgathatjuk az üzemeltetésünkbe.”
„Illetve van egy harmadik lehetőség is, amelyet nagyon is támogatok!” – vette át a szót dr. Dézsi Csaba András és elmondta: „Vannak teljesen jó állapotú, vagy csak kis szerelést igénylő kocsik, amikért ugyanúgy nem jelentkeznek a tulajdonosok. Ezeknek a javíttatását és forgalomba állítását az önkormányzati képviselők vállalhatják a saját képviselői keretükből és egy, a körzetükben élő rászoruló családnak, vagy személynek adhatják majd át. Természetesen ezt is a szükséges jogi procedúrák betartásával, mint a többi autó esetében is.” – zárta a polgármester.
Egyébként a képviselők pozitív hozzáállását mutatja Radnóti Ákos alpolgármester és adyvárosi képviselő döntése is, aki a képviselői keretéből már a telephely bérlésében is segíti a városrendészetet.
„Kétségtelen, hogy Adyvárosban sok a parkolási probléma, amelyen mindig próbálunk enyhíteni. Viszont a közterületen otthagyott gazdátlan autók sok gondot okoznak, hiszen ezeknek semmi keresnivalójuk nincs ott. Ehhez viszont kellett egy telephely, ahol sok-sok ilyen autó elfér majd. Egyébként nem csak én, hanem több képviselőtársam is támogatta hogy hozzájusson a telephelyhez a Városrendészet Győr.”– hangsúlyozta Radnóti Ákos.
Miletics Mór zárszóként annyit kért a lakosoktól, hogy segítsék a munkájukat és ha olyan autóról van tudomásuk, amelyik elszállítható, jelentsék be az ismert elérhetőségeken. A rendészek megvizsgálják és jogszerűen járnak el, mint minden esetben.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Németh Boglárka, Havassy Anna Katalin