A Győr+ nemrég indult rovatában az olvasók által feltett kérdéseket juttatjuk el Dr. Dézsi Csaba Andráshoz, Győr polgármesteréhez, aki megválaszolja azokat. Ismét több téma is szóba került, a jegyző személye, a Munkácsy-kiállítás, és a karácsonyi piacot érintő kérdésre is válaszolt a városvezető.
Városrendészek számára adtak át két új mobilházat az egykori illegális hulladéklerakó helyén az Iszkápa közben. Nyilván azzal a szándékkal is, hogy jelenlétük megakadályozza az ismételt hulladéklerakást. Lehet minden pofonhoz rendőrt állítani?
Nem lehet és nem is azt szeretnénk elérni, hogy a városrendész lefogja a pofonra lendülő kezet. Meg kell akadályozni az ilyen helyzetek kialakulását. A városrendészek demonstratív jelenlétével is tudatni akarjuk, hogy ebben a városban sehol sincs helye az erőszaknak. Tudatni akarjuk ezt azokkal, akik hajlamosak az erőszakra, és azokkal is, akik potenciális elszenvedői lehetnek. De az Iszkápa közben mindenekelőtt azt kell megakadályozni, hogy ismét megjelenjenek az illegális szemetelők. Ez a cél párosul azzal az előnnyel, hogy a korábbi tulajdonos városnak ajándékozott területén két fiatal városrendész egy-egy új, összkomfortos mobilházban otthonra talál.
Igaz-e, hogy azért hozott Győrbe Munkácsy-kiállítást, mert a világszerte ismert festőművész több képén is felbukkan az arapapagáj?
Nyilván nem gondolhatja senki, talán még a velem szemben rosszindulatú politikai ellenfeleim sem, hogy az eddigi legteljesebb, eddig még Magyarországon sosem látott alkotást is bemutató Munkácsy-kiállítást a papagájok miatt szervezek Győrbe. Mindenesetre örömmel fedeztem fel, hogy az alkotó néhány festményén, a polgári szalonokban arapapagáj is látható.
Győrben szeretik a képzőművészetet, amit az is bizonyít, hogy sok jelentős köz- és magángyűjtemény található a városban, a kiállításoknak pedig mindig van közönsége. Számíthatunk-e hasonló értékű, gigantikus, akár saját szervezésű kiállításokra a jövőben?
Győrben mindig lehet olyan meglepetésekre számítani, amelyek egyedülállóak az országban.
Az új jegyző kinevezésekor fogalmazta meg ön, hogy nem mindenben elégedett a polgármesteri hivatal működésével. Szerkezeti hiányosságokra vagy személyekre gondolt?
Másfél évvel ezelőtt hirdettem meg a nyitott városháza programot, aminek az a lényege, hogy mindenkinek a véleményét meghallgatjuk és a jogos felvetéseket mielőbb orvosoljuk. Vannak olyan területek, ahol ezt nem tudtuk megvalósítani, többek között azért, mert komoly szakemberhiánnyal is küzdünk. Jegyző asszony nagy tapasztalattal rendelkezik a közigazgatásban Olyan új javaslatokat, értékeket, követelményeket tud hozni a hivatal működésébe, ami segíti a hatékonyabb munkát. Nem próbáltam megkötni a kezét, amilyen szerkezeti vagy egyéb változásokat javasol, azokat elfogadom. Fontosnak tartom, hogy a korábbi két férfi helyett két hölgy irányítja a hivatalt. Mindig is csodáltam a nők munkáját. Ráadásul meg tudják találni az emberi hangot a munkatársaikkal és a város polgáraival egyaránt.
Mikor szólalnak meg végre a városháza harangjai?
Az idén mindenképpen. Az a helyzet, hogy a mi, háromoktávos játékra képes harangjainkhoz ránk akartak sózni egy már meglévő, kétoktávos harangjáték- kínálatot. Álltunk a városháza előtt, próbáltuk a hangzást, és érzékelhető volt a mély hangok hiánya. A hallásom egészen jó, így én is azonnal észrevettem. Most készül a kiválasztott dallamoknak az új harangokhoz tartozó átírása.
Mi lesz a piaccal advent idején?
Kértem a kollégáktól, hogy a piac akkor is maradjon a Dunakapu téren, mert a győriek ezt szeretnék. Márpedig ez a fontos. A korcsolyapálya és az óriáskerék elfér a piac mellett.
Új rovatunkban hetente válaszol olvasóink kérdéseire dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere. Oldalunkat nem politikai vitafórumnak, hanem tájékoztatásnak szánjuk. Kérjük, továbbra is kérdezzenek a [email protected] mail címen! A jó ízlés határain belül minden kulturált kérdést közlünk, bárkit sértő vagy bántó hangú, nyomdafestéket nem tűrő leveleket viszont nem idézünk.