Ennyi tudatos öngyilkosjelölt nincs. Ennyi ostoba ember sem létezhet. Akkor meg miért? Miért vannak naponta a bolti polcok között kóborló, kiflit és almát összetapogató öregek? Mit keresnek a parkokban, az utcákon azok, akiknek nem muszáj? Miért a panelházak lépcsőházai előtt beszélik meg egymással hosszan és egymásra prüszkölő lelkesedéssel, mit főznek ebédre és melyik boltban olcsóbb a fürtös paradicsom, meg a mosószer? Mi kell még ahhoz, hogy megértsük: az életünkről van szó. Meg a szeretteink életéről.
Lassan a józanabb embereknek kezd elfogyni a türelmük. „Emberek! Ébresztő! Miért nem lehet szót fogadni? Olaszországban egy hónapja 4 fertőzött volt – most van 3 ezernél több halott” – olvasható egy kétségbeesett Facebookos hozzászólásban.
Egy kommentelő szombathelyi orvos a neve vállalásával fakadt ki: „Azt hiszitek, van elég lélegeztetőgép az egész városnak, megyének? Nincs. Majd húzhattok sorsot, kinek jusson. Vagy ha a családotokból elkapjátok ketten, kiválaszthatjátok, melyikőtök kapja meg az esélyt, hogy életben maradhasson, s melyikőtök nem.”
Súlyos, s egy orvostól talán méltatlan szavak. De valahogyan végre már tudatosítani kell: a koronavírus nem influenza. Nincs ellene vakcina, sokkal gyorsabban terjed és aktívabban fertőz nála. Az eddigi statisztikák szerint az idősek közül minimum 20-szor – bizonyos országokban harmincszor – annyian halnak meg koronavírusban, mint influenzában – ami pedig az idősek számára szintén nem veszélytelen betegség.
A koronavírus világjárványt okozott. Rengeteg emberáldozattal és megjósolhatatlan gazdasági károkkal jár. A jelek szerint végre az ország szervezetten összefog ellene, a kormány intézkedésein túl napokon belül ezernél többen jelentkeznek önkéntesnek a kórházakba, nők százai kezdtek el önként és ingyen védőmaszkokat varrni, taxisok ingyen szállítják a szolgálatba igyekvő orvosokat, vendéglők indítottak akciót, hogy naponta ingyen vigyenek általuk főzött ételt a túlórázó, ügyelő nővéreknek, orvosoknak, sokan ajánlják fel segítségüket az öregeknek bevásárolni, az önkormányzat itt Győrben is magas szinten szervezte meg a róluk való folyamatos gondoskodást.
A társadalom önvédelme azonban nem működhet hatásosan, ha a leginkább érintettek jelentős része nem vesz tudomást a veszélyről. Ne mászkáljunk tehát, fölöslegesen mások se, de főleg az idős emberek ne hagyják el a lakásukat, mert a saját és a velük érintkezők életét teszik kockára.
Ha egy megkergült, vad kutya ráront az emberre, menekül. Ha egy rabló megtámadja, védekezik, segítségért kiabál. Ne tessenek hinni, hogy csak az tör az életünkre, akit szabad szemmel is látunk.