Kínai gyógyászat

Máshonnan közelítik meg a nőgyógyászati problémákat

Győr+
2019.12.13. 11:17

Nőgyógyászati problémákról és kezelésükről beszél ezúttal dr. Feng Xiao Ping, a Harmónia Akupunktúra Centrum akupunkturás szakorvosa.

Dr. Feng elsőként leszögezi: nem lehet elégszer hangsúlyozni a szűrővizsgálatok fontosságát, s nem csak panasz esetén van ezekre szükség!

Gyakori női probléma a méhszájseb kialakulása, amit sok tévhit és félreértés övez. A méhnyak csatornájának belső felszínét hengerhám béleli. A méhnyakcsatorna külső – a hüvely felé eső – felszínét egy másik hámszövet, laphám borítja. Ez a két hámszövet pedig egymásba ér. A méhnyakcsatornából a hengerhám kifelé növekedne a méhnyak felszínére, ahol a laphám van, a laphám viszont – a méhnyak külső felszínéről – befelé akar növekedni a méhnyakcsatornába. Ahol ez a két hámszövet átalakul egymásba, hétköznapi nyelven méhszájsebnek nevezzük.

„Míg a nyugati orvoslás a kórokozókkal szemben veszi fel a küzdelmet, antiviriáns szerek és antibiotikumok segítségével, addig a hagyományos kínai orvoslás az energia és a vér áramlása, a jin és a jang egyensúlya felől közelíti meg a betegségeket” – hangsúlyozza az akupunkturás szakorvos, majd ennek tekintetében sorolta tovább a nőgyógyászati problémákat.

A méhnyak eróziója (kimaródás, a hám egy részének körülhatárolt hiánya) keletkezhet szülés után vagy vizsgálatokat követően. A hagyományos kínai orvoslás szerint ez egy jang hiányában kialakuló, hideg jellegű kóros állapot. A belső hideg a szervi funkciók közül elsősorban a lép és a vese funkcióival függ össze. A lép jangja táplálja és melegíti az izmokat, a vese jangja pedig az egész szervezet jang funkcióinak az alapja.

A leukorrhea vagyis fehér folyás szintén gyulladásos betegség, a hüvelyben található „rossz” baktériumok túlszaporodását jelzi. Patológiás medencefolyadék fordulhat elő medencei gyulladásos betegségek, mellkasi gyulladás vagy endometriózis után. A fibróma tulajdonképpen egy jóindulatú szövetkinövés, kötőszöveti sejtburjánzás, amely a méhben, illetve annak környékén alakul ki. Gyakran miómának is nevezik. A fibroidok oka a hideg, a nedvesség, a csí stagnálása és a csí hiánya, amik rossz véráramláshoz vezetnek. A petefészekciszták szintén hideg tulajdonsággal rendelkeznek. Kialakulásukat befolyásolja a gyakori rossz közérzet, lehangoltság. A különféle emlőbetegségek forrása lehet például a harag, s a máj csíjének stagnálása.

Illusztráció: Shutterstock

„A belső energia-egyensúly megbomlása, a belső szervek túl- vagy alulműködése befolyásolja, hogy ki mennyire fogékony egyes betegségekre. A fentiekre jellemző a máj túlműködése, a vese és a lép alulműködése” – véli dr. Feng, aki szerint a máj túlműködésének előidézője lehet a sok stressz, a komoly idegi megterhelés, feldolgozatlan érzelmi teher. Fizikai tünetei: fájdalmas menstruáció, erős vérzés, sárgás folyás, szorulás, haspuffadás. A vese alulműködése lehet örökletes eredetű, előidézheti a stressz. Fizikai tünetei: hüvelyszárazság, fáradékonyság, nemi vágy csökkenése, rendszertelen menstruáció. A lép alulműködését előidézheti az emésztőrendszer leterheltsége, illetve szellemi leterheltség. Fizikai tünetei: elhúzódó menstruációs vérzés, állandó híg, bő fehér folyás, könnyebb elhízás, álmos fáradtság.

Az akupunkturás szakorvos elmondta, a moxa terápia a jang tulajdonságaival rendelkezik, és jól kezeli a „nedves–hideg” által okozott betegségeket.

A testnek olyan, mint a napsütés: eltávolítja a zavaros ködöt, a hideget és a nedvességet. Az ősi módszer segíti az említett szervek nem megfelelő működéséből fakadóan felgyülemlett méreganyagok kiürülését. A petefészekre kifejezetten jótékony hatással van, és megóvja a gyulladásoktól. Helyreállítja a menstruációt, megszünteti a vérzészavart, „felmelegíti” a méhet, javítja a méh összehúzódó képességét. Nőgyógyászati betegségek kezelésében már a kínai császárság idején is használták.

Támogatott tartalom