Halottak napi megemlékezést tartott Győr Megyei Jogú Város önkormányzata szerdán délelőtt a Nádorvárosi köztemetőben, ahol Pintér Bence polgármester köszöntötte a megjelenteket.
Napsütéses őszi időben Deim Pál alkotásánál, a „Hősi halottak” emlékműnél gyülekeztek főhajtásra a megemlékezők. Az eseményen hagyományosan részt vettek a történelmi egyházak képviselői, számos civil szervezet, valamint a honvédség is.
„Hol sírjaink domborulnak, / Unokáink leborulnak, / És áldó imádság mellett / Mondják el szent neveinket” – idézte Petőfi Sándor Nemzeti dalának híres sorait Pintér Bence beszéde legelején, majd hozzátette: „Szülőként, nagyszülőként, unokaként állunk most a Nádorvárosi temetőben, és leborulunk az országunkat ért sorscsapások áldozatainak emléke előtt.”
„A nagy világégések idején, ahogy az országnak, úgy Győrnek is bőven kijutott a szenvedésből.
A második világháborúban a város sajnos már első kézből tapasztalta meg a földi poklot a győri terrorbombázáskor és a hosszú hónapokon át tartó hadi cselekmények idején. A német megszállást a szovjet lánctalpak követték, az arbeitslagereket a gulág. A győriek próbáltak tűrni, amíg ez emberi ésszel bírható volt. Aztán a város hősei 1956-ban az életük árán mutatták meg, hogy nem tűrnek el mindent. Ma pedig nekünk az a kötelességünk, hogy ezekről a hősökről méltó módon megemlékezzünk, és elkerüljük egy újabb világégést. Azt, hogy ma szabad emberként itt állhatunk, a hazáért meghaltaknak is köszönhetjük” – hangsúlyozta Győr polgármestere.
Ezt követően az egyházak képviseletében Wagner Tamás, Vancsai József és Böcskei Győző azt kérte, hogy minden áldozat jusson el az örök világosság országába, a gyászolók pedig találjanak reményt és vigaszt a feltámadás ígéretében.
A megemlékezés zárásaként gyertyagyújtással és főhajtással tisztelegtek a résztvevők Győr város elhunyt polgármestereinek sírjai-, az első-, és a második világháború áldozatai, valamint az 1956-os parcella halottjai előtt. Az ünnepi műsorban Dudás Dorottya közreműködött.
Galéria: Ács Tamás
TV-s szerkesztő: Pulai Sarolta