Leutóbb a nőgyógyászatban felmerülő legfontosabb gyógynövényeket taglaltuk dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvossal, most pedig a nagy érdeklődésre való tekintettel az intimtorna témakörével foglalkozunk, természetesen nőgyógyászati vonatkozásban.
„Egyre több és több betegem keres meg a különféle intimtornákkal kapcsolatos kérdésekkel, nekünk orvosoknak pedig lépést kell tartani a felmerülő igényekkel. Az intimtorna gyakorlatilag a medencealapi izmokkal és záróizmokkal folytatott mozgásfajtáknak, speciális gyakorlatoknak és módszereknek a gyűjtőneve. Végezhetők speciális tornaeszközökkel és anélkül is. Az intimtorna célja pedig a nőgyógyászati, az andrológiai, az urológiai és proktológiai problémák megelőzése, vagy pedig a felmerülő altesti tünetek enyhítése, esetleg megszüntetése. Továbbá jótékonyan hathat egyes szexuális érzékelésekre, tünetekre. Számos fajtája van, mindegyiket átvenni szinte lehetetlen. Az interneten rengeteg ismeretanyaghoz hozzá lehet jutni, én mégis azt javaslom, hogy mielőtt bármelyikbe is belevágunk, konzultáljunk a kezelőorvosunkkal, képzett szakemberrel!” – kezdte dr. Börzsönyi Ágnes.
Kezdjük az egyik talán legismertebbel, az AVIVA módszerrel, amelyről egy következő alkalommal részletesebben is beszélünk majd, mert érdemes. A pozitív hatását az alhas, a belső hasi, a gátizmok és a farizmok mozgatásával fejti ki. Egyfajta táncos mozgást igényel a testtől, amelynek segítségével megélénkül az altest artériás-, vénás és nyirokkeringése. Ennek köszönhetően pedig jobb lesz a tápanyag-ellátottság és javul a salakanyagok elszállítása is. Összességében ez a mozgásforma jótékony hatással bír a nemi szervek egészséges működésére. Segíthet a menstruációs zavarok és fájdalmak, a PCOS, az inkontinencia, a ciszta és a mióma esetén, csakúgy, ahogy a klimax során is. Segíti a felkészülést a lombik programra és a férfiak egészségére is pozitívan hat.
A Kegel gyakorlatok is elterjedtek, amelyek Arnold Kegel amerikai nőgyógyász nevéhez fűződnek. Ez a gyakorlatsor a medencefenék izmait dolgoztatja meg, s ezzel a nők szülés utáni regenerációja segíthető. Kiválóan alkalmas a megelőzésre; csakúgy, ahogy a rehabilitációra. Elterjedtebb neve a gátizomtorna, így is találkozhatunk vele. Kiváló terápia lehet például a stresszel összefüggő inkontinencia esetén is, ahogy szervsüllyedések esetén is.
A Kriston-módszerre különösen büszkék vagyunk mi magyarok, hiszen Kriston Andrea nevéhez fűződik, s mindkét nem számára az önsegítést helyezi előtérbe. Három összetevőből áll: a gátizomtornából, a pszichoszomatikából és a szokások áthangolásából. A módszer hatékonyságát orvosok is igazolták, s folyamatosan vizsgálják jelenleg is. Nőgyógyászati szempontból segíthet a műtét utáni rehabilitációban, méhsüllyedés, krónikus hüvelygyulladás, anorgazmia, vaginizmus, PCOS, endometriózis, megfoganási nehézség, menstruációs rendellenesség, mióma, ciszta, hormonális elégtelenség, klimax, premenstruációs szindróma, méheltávolítás utáni rehabilitáció és libidóhiány esetén is.
„Fentebb már említettük, hogy különféle eszközökkel fokozható az intimtornák eredményessége. Ezek feladata, hogy a gátizommal végeznek edzést: az izomösszehúzódást, -ernyesztést segítik, miközben a medencealapi izmokat is támogatják. Az egészségügyi hatáson túl bizonyos eszközök a szexuális életben is jótékony változást hozhatnak. Nagyon fontos azonban, hogy bármely ilyen eszköz alkalmazásába belevágnának a hölgyek, előtte konzultáljanak orvosukkal, hiszen a megfelelő eszköz és annak méretének kiválasztását mindenképp vizsgálatnak kell megelőznie a biztonságos alkalmazás miatt” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos, akivel még folytatni fogjuk az alternatív gyógymódok részletezését a nőgyógyászat igencsak széles témakörében.
Ha szeretne témát javasolni a „Négyszemközt a nőgyógyásszal” című rovatunkba, akkor kérjük írjon nekünk a [email protected] e-mail címre!