Szombat délután, a Magyar Ispitában nyílt meg a 2024-es Őszi Tárlat. A kiállításon 45 művész 62 alkotása látható négy teremben.
A népszerű eseményt Pintér Bence polgármester nyitotta meg. “Szerintem ez a tárlat jelképezi azt az összefogást, amit meg kell teremtenünk Győr és környéke között, hiszen megyénk nem csak ipari, hanem kulturális csomópont is. Ezekben a viszonylatokban Győr és környéke között viszonylag materiális dolgokról szoktunk beszélni, amik fontosak, de ugyanannyira fontos az is, hogy kulturálisan összefogjuk a várost és környékét. A következő öt évben az a célunk, hogy úgy alakítsuk a művészeti erőtereket Győr környékén, hogy az újra egy közösségi élmény legyen mindenki számára, ilyen szempontból is jelentős ez a tárlat”- fejtette ki a városvezető, aki köszönetet is mondott a szervezőknek, és gratulált a művészeknek.
Szűcs Erzsébet művészettörténész Székesfehérvárról érkezett, hogy megossza a kiállításhoz fűződő tapasztalásait és a tudnivalókat. A szakember kifejtette, hogy nagy szükség van ezekre a szalon jellegű kiállításokra és örömmel tölti el, hogy Székely Zoltán és csapata évről-évre megszervezi ezt. Szűcs Erzsébet Pintér Bence polgármester szavaival is egyetértett, hiszen szerinte fontos a vidéki városok művészeti kincseinek megismerése és összekapcsolása a nagyobb városokéval.
“Nekem a tárlat kapcsán négy fogalom járt a fejemben, az egyik a színek, hiszen a legtöbb mű festmény, a következő fogalom a meditáció az elmélyülés, ami gyakorlatilag a művészet feladata. A XXI. században fontos, hogy a művészt milyen hatások érik és azokat hogyan közvetíti. Ezen a tárlaton én azt figyeltem meg, hogy egy átszűrt világot akarnak az alkotók közvetíteni, ez pedig a médiából származik, a kiállítás rendezői ennek egy külön sarkot is szenteltek az egyik teremben. A színek és a világ már egy dupla átszűrt hatást ad át nekünk, ez az érzés uralkodott bennem, amikor megnéztem az anyagot.” – így kezdte a kiállítás bemutatását a művészettörténész, aki egy-egy különleges alkotást is megemlített.
Ezt követően Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója ragadta magához a szót, aki elmondta, hogy a képző- és iparművészeti pályázatra idén 74 Győrben és a győri járásban élő, illetve innen elszármazott művész összesen 132 alkotást nyújtott be, ezek közül tehát 45 művet állítottak ki, három művészt pedig díjaztak is.
Győr Megyei Jogú Város díját Sudár Éva, festőművész vehette át a polgármestertől. “Ezek annyira friss képek, hogy két hete készültek, akkor volt az Art Flexum Művészeti Társaságnak, aminek én is tagja vagyok, egy művésztelepe Rajkán a legnagyobb árvíz közepén. Ott készültek ezek a képek. Nagyon rossz idő volt az első három napban, ráadásul bent voltunk egy kisebb helyen. A hét első felében nagyon komor képeket csináltam, de ahogy a hét második felében kisütött a nap, én is kiszínesedtem, ezek a képek így készültek. Általában ekkora, vagy még nagyobb képeket készítek, nagy gesztusokkal dolgozom. Az elismerés nagyon-nagy meglepetés volt és hatalmas megtiszteltetés, ez messze a legnagyobb díj, amit elértem, ez hatalmas öröm számomra” – mesélte a művész.
A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum díját Gollowitzer Szabina grafikusművész kapta. “Konkrét inspirációk nekem mindig a természetből vett apró motívumok, itt azonban a képalkotási módszer a lényeges, nem feltétlenül az inspiráció. Nekem ez egy nagyon hosszú munkám, aminek két darabja van most itt. Doktori iskolába járok a Pécsi Tudományegyetemre, és az ottani művészeti kutatásom része az itt kiállított két mű, nagyon frissek alig négy hetesek. Mindig nagyon jól esik, ha méltatják az embernek a munkáját, de hiszem, hogy itt nagyon sokan megérdemlik Győrben az elismerést, főleg ezen a kiállításon” – emelte ki a művész.
A zsűri különdíját Borbély Károly festőművész kapta, aki sajnálatos módon nem tudott eljönni a megnyitóra.
Az Őszi Tárlaton a festészet, grafika, szobrászat, installáció területeiről láthatunk alkotásokat. A kiállításon a régióban tevékenykedő elismert művészek munkái mellett tehetséges amatőr művészek alkotásaival is szép számban találkozhatnak az érdeklődők. Külön érdekessége az idei seregszemlének a friss szellemet hozó egészen fiatal művészgeneráció hangsúlyos jelenléte.
Galéria: MekliZ Fotó