Három megye nyugállományú katonáit és honvédségi nyugdíjasait hívta találkozóra dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter, a helyszín pedig az MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred laktanyájának díszterme volt. A haderőfejlesztésen kívül a nyugdíjasok fontos szerepéről és megbecsültségéről is beszélt a miniszter.
Győr-Moson-Sopron, Vas és Zala megye nyugállományú katonáit és honvédségi alkalmazottait hívták meg arra az előadásra, amelyen dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter elsőként kitért a koronavírus járvány miatti védekezés fontosságára, tudja, hogy komoly kihívás ez most mindenkinek.
„Magam is négyszeres nagypapa vagyok, s tudom, milyen, hogy most nem ölelhetjük szabadon magunkhoz az unokákat, vagy éppen csak a telefon, a videóbeszélgetés marad. Nekem és a feleségemnek is fáj ez a helyzet, de ki kell tartani és fegyelmezettnek kell lennünk. Bízom benne, hogy hamarosan meglesznek a megfelelő gyógyszerek, a vakcinák, és csak úgy tekintünk erre az időszakra vissza, mint az influenzára” – hangsúlyozta reményeit és kéréseit a miniszter, s ennek megfelelően a rendezvény is szigorú óvintézkedések és higiéniás szabályok betartatása mellett zajlott.
Dr. Benkő Tibor előadásában többször is hangsúlyozta, mindenkit köszönet illet, aki bármilyen egyenruhában, vagy éppen civil alkalmazottként szolgálta a hazát. Ez a kapocs eltörhetetlen, az elődöket minden esetben tisztelet illeti. Kiemelte, hogy ezt a fiatal parancsnokoknak sem szabad elfelejteni, s közös gondolkozás kell a nyugállományú katonákkal.
„Nekünk is rengeteg kihívást adott a katonai pálya, de másokat mint a most szolgálóknak. Nekünk nem kellett műveleti területen helytállni, a mostani katonák több idegen országban is ott vannak. Kölcsönös tisztelet kell tehát, amely a Magyar Honvédség további fejlődését szolgálja” – hangsúlyozta a miniszter, aki hozzátette, 43 év szolgálat után lett miniszter. Továbbra is katonaember maradt, nem párttag, és maximálisan katonai elkötelezettséggel szolgál a pozíciójában.
„Esküt tettünk, hogy megvédjük szeretteinket, értékeinket és a hazánkat. Családunkért bármit feláldoznánk, elődeink által teremtett értékeinket kötelességünk óvni és fejleszteni, a haza megóvására és függetlenségére pedig szintén a legkomolyabb esküt tettük. Egy katona csak ezeknek a szellemében szolgálhat” – szögezte le, majd rátért a jelenleg is futó Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program részletezésére.
A képekkel, diagramokkal és videókkal illusztrált prezentáció a Magyar Honvédség múltját, jelenét és a jövőjét is bemutatta. A miniszter mindvégig hangsúlyozta, hogy a beszerzett és beszerzendő eszközöket emberek, a katonák üzemeltetik. „Ezt soha nem szabad elfelejtenie egyetlen kormánynak sem! Fontos, hogy a katonák szeressék a munkájukat. Ehhez pedig nekünk kell biztosítani a megfelelő eszközöket, munkakörülményeket. A honvédség folyamatos leépítésétől mára eljutottunk oda, hogy a honvédelem ügye kiemelt fontosságú üggyé vált.”
A haderőfejlesztés résztelezése mellett a miniszter kitért arra, hogy már fiatal korban meg kell szólítani mindenkit, hogy kiderüljön, ki az, aki kedvet és bátorságot érez a katonai hivatás iránt. Említette a kadétprogramot, a honvédelmi táborokat, az Altiszti Akadémiát is. Szólt a kiszámítható életpályamodellről, amely különösen nagy vonzóerővel bírhat, ahogy a haditechnikai eszközök rohamos fejlődése is. Különösen, hogy egyre több készül közvetlenül vagy közvetve Magyarországon.
Elismerően beszélt az önkéntes tartalékos katonai szolgálat lehetőségéről és azokról a katonákról, akik már szolgálatot teljesítenek ebben a formában.
„Lelkesek, képzettek, és már többször bizonyították, hogy lehet rájuk számítani. Hatalmas erősítést jelentenek a hivatásos és a szerződéses állomány számára. Egyre több közöttük az egyetemista, vagy a fiatal munkavállaló, akik szeretnének a hazáért tenni.”
A nyugállományú katonák helyzetéről is részletesen beszámolt a honvédelmi miniszter, aki többször is hangsúlyozta, megbecsült és elismert tagjai a katonák közösségének. Ennek egyik kifejezése az Obsitos és a Veterán program, amely arra is hivatott, hogy a katonák mindenkori presztízsét visszaállítsa.
„A katonaságból nem lehet politikát csinálni! A katona arra a civil vezetőre fog szavazni, amelyik megbecsüli, amelyiktől a támogatást kapja és amelyik az embert látja benne. Mindig az egyenruhás lesz az első, aki segít, ha baj van. Ezt kellene meglátni a mindenkori politikai erőknek. A honvédelem ügye nem politikai, hanem össztársadalmi.” – majd azt is hozzátette, hogy ehhez persze az is hozzátartozik, hogy a katona civilben is maradjon katona, és ne politizáljon.
Ezért is dolgoztak ki egy olyan támogatási rendszert, amelyben a nyugállományú katonák a nyugdíj mellett támogatásokat is kaphatnak. Egyre több üzletlánc csatlakozik ahhoz a kezdeményezéshez, hogy kedvezményt adjanak: barkácsboltok, autóklubok, élelmiszerüzletek, gyógyszertárak, könyvesboltok és még lehetne sorolni. Az egyik vezető pénzintézet is támogatást nyújt, akik kedvezményes számlacsomagokat és hiteleket is kínálnak. „Ha most arra gondolnak, minek nekünk már a hitel és a vele járó költségek, csak annyit kérek, gondolják át: a gyermekeinknek, az unokáinak nem tudunk vele segíteni, ha jó ajánlat érkezik?!” – vetette fel dr. Benkő Tibor.
Beszélt egy multifunkcionális apartmanház vagy apartmanházak tervéről is, amelyeket a jövőben szeretnének megvalósítani, s amely az egyedül élő nyugállományú katonákon segítene, méltó lakhatást és megfelelő, elismerő társaságot biztosítana. Ez azonban még a jövő zenéje, hatalmas összegeket kellene ráfordítani. Előrevetítette: a költségvetésből a honvédelemre eső rész egyre nagyobb, így a a jövő is komoly bizakodásra ad okot.