Előző cikkünkben foglalkoztunk a klimax utáni vérzéssel, s hangsúlyoztuk, hogy ilyenkor se halogassák felkeresni a nőgyógyászukat, mert sajnos komolyabb problémát is jelezhet a vérzés: akár a méh nyálkahártyájából kiinduló rákot és a méhnyálkahártya-hiperpláziát is.
„Kezdjük talán a másodikként említettel, azaz a méhnyálkahártya- hiperpláziával, amely a kisebbik probléma. Ilyenkor ugyanis a méhnyálkahártya mirigyei, illetve kötőszövete vastagszik meg, illetve szaporodik el túlságosan. Sokszor nagy riadalmat okoz a betegek körében, mert a korai tünetei azonosak a méhnyálkahártyarák jeleivel. Viszont tény, hogy fennállásakor korántsem beszélhetünk olyan veszélyről, mint a rosszindulatú daganatos megbetegedés esetén” – ismertette dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.
S hogy milyen hormonális változások okozhatják a fenti problémákat? Nos, az ösztrogénszint túlzott emelkedése, illetve a progeszteron lecsökkenése előidézhetik a kialakulásukat. Leggyakrabban 50 és 65 éves kor között jelentkezhetnek, s befolyásolhatja a változókorba való lépés. A menopauza idején ugyanis a hormonális változások igencsak jellemzőek. Kockázati tényező lehet még a túlsúly és a PCOS is, hiszen mind a két állapot befolyásolja a hormonháztartás működését.
„Sajnos Európában a méhnyálkahártyarák, azaz az endometrium-karcinoma vezető helyen szerepel a ráktípusok között, ez pedig igencsak sajnálatos tény és azt jelzi: komolyan kell venni a tüneteket és rendszeresen fel kell keresniük a hölgyeknek a nőgyógyászukat! Az orvos már az ultrahangos vizsgálat során is gyanakodhat, de megbizonyosodni legjobban a méhüregből vett kaparék szövettani vizsgálatából lehet. Ezzel a laboratóriumi elemzéssel a hiperplázia és a rák között különbséget lehet tenni” – hangsúlyozta a doktornő.
Amint megvan a pontos diagnózis, természetesen a nőgyógyász dönti el, hogy milyen kezelést ír elő a páciensének. Amennyiben méhnyálkahártya-hiperpláziáról beszélünk, akkor a hormonális okot kell kezelni, ugyanis a hormonháztartásba való jótékony beavatkozással a rend helyreállhat, a beteg állapota pedig rendeződhet.
Ezt a cikkünket olvasta már?
„Ha méhnyálkahártyarák gyanúja merül fel, akkor minden esetben azonnal el kell kezdeni a kezelést, hiszen innentől versenyfutásban vagyunk az idővel. Ha minél előbb felfedezzük és elkezdjük a megfelelő kezelést, a beteg túlélési esélyei nagyon jók! Általában a méh és a petefészkek eltávolítását javasoljuk, amely természetesen műtéti úton zajlik. Előfordulhat, hogy a szövettan és a betegség kiterjedése azt vetíti elő, hogy a kismedencei nyirokcsomókat is eltávolítsuk, ilyenkor az is megtörténik. Sajnos előfordulhat olyan, hogy egy-egy páciensnek nem járható út a műtét – a kora vagy az állapota miatt –, ilyenkor az orvos a sugárkezelést rendeli el. Mindenképpen azt kérném az változókorhoz közeledő, vagy már benne lévő, esetleg a már azon is túllévő hölgyektől, hogy ne hagyják el a rendszeres szűrővizsgálatokat, mert nem csak egy rossz szlogen, hogy életet menthet egy korán észlelt probléma!” – zárta dr. Börzsönyi Ágnes szülész-nőgyógyász szakorvos.
Ha szeretne témát javasolni, akkor kérjük, írjon nekünk a [email protected] e-mail-címre!