Hatalmas vihar pusztított múlt hét kedden Győrben, főként a belvárosban károkat okozva. Fák tucatjait tépázta meg a mindössze néhány percig tomboló szél, autókra dőlt fákat kellett eltávolítaniuk a katasztrófavédelem szakembereinek, a Győr-Szol Zrt. munkatársai pedig még egy héttel később is dolgoztak a város parkjaiban keletkezett károk elhárításán.
A Győr fölött kialakult szupercella a legnagyobb károkat a Bisinger sétány környékén okozta. A heves szél és esőzés után ágak szakadtak le, fák dőltek a környéken parkoló autókra. A vihar elvonulása után a Győr-Szol munkatársai azonnal a helyszínekre vonultak segíteni a károk elhárítását. Sági Géza, a város szolgáltató cégének elnök-vezérigazgatója elmondta, egy héttel a vihar után is folytatódik a helyreállítás. „Egy hetünk ment rá a károk enyhítésére, kezdve onnan, hogy a Dunakapu téri mélygarázs legalsó szintjén körülbelül tíz centiméternyi víz volt, a szivattyúzás és az ilyenkor szükséges takarítás után egy nappal ki tudtuk nyitni a mélygarázst. A nagyobbik része a károknak a fakidőlésekkel, ágleszakadásokkal kapcsolatban történt. Jelen állás szerint eddig huszonhat gépkocsikár-bejelentés érkezett hozzánk. Jelenleg ezek kivizsgálása történik. Mindenkit arra biztatok, hogy jelentsék be a káraikat, ezeket kivizsgáljuk, a kárösszeget pedig a biztosító szakemberei állapítják meg” – fejtette ki Sági Géza.
A Győr-Szol szakemberei a héten a Bisinger sétány fáit ellenőrizték. Műszeresen vizsgálták meg a növényeket, majd egy szakmai anyagot készítenek, amelyet eljuttatnak az önkormányzathoz. A szakmai anyag javaslatot ad majd a döntéshozóknak a park egy jelentős részének teljes körű felújítására. A Bisinger parkban közel hatvanéves vagy annál is idősebb fák állnak, Sági Géza szerint a múlt heti vihar rámutatott arra, hogy a fák élettartama is véges, ezért a felújítást végre kell hajtani.
A vihar komoly feladatot adott a biztosítóknak is. A részletes kárfelmérés után ugyanis nekik kell helytállni a károsultak felé. A biztosítási szakemberek szerint, egy körültekintően megkötött, rendszeresen felülvizsgált biztosítási szerződés hatalmas segítséget nyújthat a magánvagyonban keletkezett károk enyhítésében. Varga László, a Generali megyei fiókjának a vezetője szerint a legfontosabb az, hogy egyáltalán rendelkezzünk biztosítással, mert szerinte már önmagában ez sem nevezhető általánosnak. „Érdemes átnézni a már meglévő biztosításainkat is, hiszen számos olyan esemény után lehet a biztosítóhoz fordulni, amire nem is gondolnánk, például beömlő víz, kívülről érkező elázás, véletlenül nyitva felejtett ablakon befolyó eső esetén. A kármegelőzés az ügyfelek legfőbb feladata. Tehát ha az előrejelzés azt mutatja, hogy viharos szél várható, akkor nem feltétlenül kell korhadó, régi fa alá parkolnom az autómmal. Ilyen estben, ha nincs casco, bizonytalan a kártérítés. Ingatlankárok esetében a tulajdonosoknak a kármegelőzés az elsődleges feladatuk, ám arra figyelni kell, hogy a kárfelmérésig meg kell őriznünk azt az állapotot, amit be szeretnénk jelenteni” – mondta a biztosítási szakember.
Varga László hozzátette, biztat mindenkit arra, hogy keressék a biztosító szakembereit, ha károkat akarnak bejelenteni, ők szakszerűen és gyorsan segítenek a kárrendezésben. Tapasztalatai szerint a kis kárösszegű bejelentések esetében szinte azonnal utalják a pénzt a biztosítók. Sok esetben egyetlen telefon is elég a teljes kártalanításhoz.