A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály munkatársa a Mátrix Program keretében a győri Borostyán Nyugdíjas Klubba látogatott el, ahol számos bűnmegelőzési tanáccsal látta el a rendezvény résztvevőit.
Az utóbbi időszakban sajnálatos módon vármegyénkben is több nyugdíjas személy esett csalók áldozatául az online térben elkövetett bűncselekmények tekintetében.
A prevenciós szakember, Bőhm Szilárd a Győrben megtartott rendezvényen a klub tagjai részére a szépkorúak sérelmére leggyakrabban elkövetett bűncselekmények módszereiről tájékoztatta a megjelenteket. Interaktív formában beszélték át a csalások felismerésének lehetőségeit, a megelőzés érdekében teendő óvintézkedéseket, az áldozattá válás elkerüléséről, valamint az internet veszélyeiről is.
Bűnmegelőzési kollégánk az online térben elkövetett csalásokkal kapcsolatban az alábbiakra hívta fel a szépkorúak figyelmét:
- Ne adják meg bankkártya vagy online banki adataikat és ne küldjenek másolatot okmányairól! A banknak elég a név, születési hely és idő, esetleg lakcím. A beazonosításhoz nem kell sem a bankszámlaszám, sem pedig a bankkártyaszám megadása!
- Amennyiben rosszat sejtenek nyugodtan kérdezzenek rá az „ügyintézőnél” egy korábbi tranzakcióra, hiszen ha tényleg a bank munkatársával beszélnek, akkor látnia kell az adatsorban és tudnia kell rá válaszolni!
- Ha gyanús a hívás, azonnal bontsák a vonalat és hívják a bank hivatalos telefonszámát, érdeklődjenek, hogy keresték-e önöket.
- Ne töltsenek le semmilyen programot a telefonos ügyintéző javaslatára!
- Soha ne adjanak ki ismeretleneknek, se telefonon, se e-mailen, se üzenetben a bankkártyára vonatkozó adatokat, a háromjegyű biztonsági CVC kódot, PIN kódot, illetve netbankjuk belépési adatait!
A rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online térben elkövetett csalások felderítésére. Az ilyen bűncselekmények megelőzéséről hasznos információk, aktualitások, tanácsok a KiberPajzs oldalán találhatók.
Forrás: police.hu