A győri hegymászó Kovács Albert legújabb expedíciójáról a Győr+ Online már részletesen beszámolt, nemrég pedig a Győr+ Rádió is vendégül látta a fiatalembert a stúdióban. Albert nem üres kézzel jött: elhozta felszerelése egy részét, így Nagy Roland egy kicsit átélhette, milyen is egy professzionális hegymászó szettben létezni.
Kovács Albert és három társa február 15-én indul neki a nagy útnak, amelynek célja a téli Kazbek csúcsának egy olyan útvonalon való meghódítása, ami még nem sikerült egyetlen magyar hegymászónak sem. Ezt a direkt útvonalat Albert és Mógor Péter igyekszik legyűrni, míg Horváth Bence és Demény Barnabás egy kisebb kerülőt megtéve igyekeznek a csúcs felé.
Nagy Roland és Bajzát Zsuzsi sem először beszélgetett már Alberttel, gyakori vendége a Győr+ Médiának a kiváló sportoló, aki egyébként mindig kíméletlen őszinteséggel beszél a hegymászás szépségeiről, a nehézségeiről, a sikerekről és a kudarcokról is.
„Mindig egy picivel nagyobb kihívást, mindig egy picit magasabb hegyet keresek. Hogy legalább megpróbáljam, és ha kell falakba is ütközzek. Mert az is egy jó eredmény! Megtanulod, hogy mi ott a korlát, mi volt a nehézséged, és mi az, amin lehetne javítani. Sokszor azt is el kell fogadni, hogy igen, ez a rész nem fog menni!” – mondta többek között Albert arra a kérdésre válaszolva, hogy mi motiválja őt egy-egy ilyen út során.
Laikusként nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a hegymászás igenis életveszélyes sportnak tűnik, hiszen ezernyi veszély leselkedik a hegymászókra. Albert erre is a legnagyobb őszinteséggel válaszolt:
„Szerintem a hétköznapi megítéléssel van itt a bökkenő. Hiszen ahogy jöttem a stúdióba, a körforgalomnál egy tizenéves gyerek lehajtott csuklyás, fülhallgatós fejjel, körülnézés nélkül indult meg. Ha én nem fékezek, akkor gyakorlatilag kilapítottam volna. Szóval a mindennapok veszélyeivel tisztában vagyunk, elfogadtuk őket, sőt, talán nem is foglalkozunk velük. A hegymászás világa azért más, mert nem mindennap történik. Kevesen mennek arra a szintre, ahol bőven benne van az a pakliban, hogy valami történhet. Ezért az emberek még mindig felkapják a fejüket, hogy „de miért megy oda?, miért ilyen felelőtlen?, én aztán biztos nem!” és sorolhatnám… “
S való igaz, a hegymászók nem hétköznapi figurák, ahogy a felszerelésük sem. Kell is a professzionális eszköz, hiszen ahová Alberték most tartanak, ott az időjárás és a lavinaveszély az ami leginkább nehezítheti a dolgukat:
„A Kazbek technikailag nem egy nehéz hegy. A téli körülmények, amik mégis nagyon nehézzé tehetik a mászást: rengeteg hó van a hegyen, s az érkező szelek akadály nélkül fújhatnak. Szóval iszonyatosan hideg van. A nappali átlaghőmérséklet -25 Celsius-fok körül van, amit a szél miatt -45-50-Celsius foknak érzékel az ember. Szóval a ruházaton nagyon nagy hangsúly lesz. A terveim szerint a legmaximálisabb öltözékben megyek: olyan minőségű és technikai ruházat ez, ami kifejezetten ide való. Egyszerűen muszáj így készülni, mert szinte állandóan fúj a szél. De ha mégse, akkor is -19 Celsius fok van…”
Kovács Albert pedig elhozott magával a Győr+ Rádió stúdiójába egy pehely kabátot, egy pehely nadrágot és egy pehely kesztyűt, amelyet a legvégső esetben ölt majd magára: amikor tényleg nagyon-nagyon hideg lesz, és minden negatív időjárási körülménnyel fel kell venniük a harcot.
Galéria: Ács Tamás
„Kis helyen elfér és nagyon könnyű, az összetétele pedig olyan, hogy a hideget, a szelet, az esőt és a havat kívül tartja. Muszáj, mert ha -15-20 Celsius-fok körül valami bejut a ruhába, akkor az bent is megfagy, s abból komoly kihűlés vagy fagyás lehet” – mesélte Albert, majd azt is hozzátette, hogy ha a test hőt termel, akkor ez az öltözet bent is tartja a meleget. Tehát valamennyit mozogni mindenképp kell bennük a hegymászóknak.
Nos, ezt a ruházatot öltötte magára Nagy Roland műsorvezető, illetve felvette a speciális hőcserélő maszkot és a szemüveget is.
Ám hogy miként is érezte magát ebben az igencsak különleges felszerelésben, hogy tudott kommunikálni, és egyáltalán, milyen élményekkel gazdagodott, kiderül, ha visszahallgatják a beszélgetést!